Ако съветите ми за създаване на здравословни хранителни навици у децата от първата част на материала са ви харесали и даже вече сте изпробвали 1-2 примера, вижте и новите 3 идеи:
4. Със знание
Няма по-голяма сила от знанието. Ако децата ни са наясно с това кои храни са полезни, кои ще им помогнат да пораснат силни и здрави, както и кои са вредни и трябва да избягват, тогава нещата стават много по-лесни. Истината е, че малките деца обожават да научават нови неща, особено, когато информацията е поднесена интересно и под формата на игра.
За целта с Алекс имаме следната игра – когато хапваме нещо, аз му разказвам какво ядем, защо е полезно и включвам животни, които се хранят със същата храна. Например зайчето обича морковчета, броколи и зеле и благодарение на тях скача високо и бяга бързо. Лъвът обича кюфтенца (на този етап спестявам подробностите за хранителната верига и чии кюфтенца хапва) и за това е най-силното животно в саваната. Маймунката пък обича банани, ябълки и круши и затова може да се катери по дърветата и да скача пъргаво (даже имаме книжка с подобни илюстрации). А след като си изяде храната, „тестваме“ колко по-силен, бърз и висок е станал. Той се забавлява много и виждам, че тези дребни игри дават резултат.
След година-две ще започна да му разказвам кои храни са вредни, защото ще започне да ги среща по-често. Не знам дали ще има бърз резултат, но вярвам, че когато е информиран, ще може да прави по-добър избор. Ще е трудно, особено, ако някои от приятелчетата му хапват вредни храни (чипсове, снаксове, газирани напитки, бонбони, близалки и пр.) или вижда възрастните да го правят, но нищо не пречи да го „обработя“ предварително. При всички положения не трябва да се вманиачаваме, а да действаме разумно и да правим компромис, когато се налага.
Ако детето иска много да яде някоя забранена храна, му дайте тази възможност веднъж седмично, в малко количество и с презумпцията, че това е вредно, но щом настоява, може да пробва малко.
5. С участие и насърчаване
Какво най-много обичат да правят децата? Това, което правят мама и тати! Замислете се колко често детето проявява интерес към вашите занимания, изоставяйки своите игри. При мен е почти през час. Ако се захвана с нещо ново, Алекс решава, че и той иска да го пробва. Затова е супер лесно да ангажирате детето с приготвянето на храната и самото хранене. Дайте му да прави нещо лесно и безопасно: да ви подаде бъркалката от шкафа, да измие зеленчуците, да прибере нещо в хладилника, да обели варените яйца, да меси тесто.
Алекс в началото не обичаше да яде варени яйца, затова трябваше да ги намачквам и крия в другите продукти, за да ги изяде. След това реших да го накарам да си обели сам яйцето. И той беше възхитен! Не само, че започна да яде жълтъците с наслада (засега сме само на това ниво, белтъците все още не са му интересни, но поне вече яде части от яйцето съзнателно), но и беленето на яйцата е чудесно упражнение са развитието на фината моторика и концентрацията.
Участието в приготвянето на храната е чудесен начин да увеличите знанията на детето за полезните продукти и ястия. Освен това децата се чувстват добре, когато постигат успехи в дейностите на възрастните и на пръв поглед прости неща като беленето на банан или рязането на филия хляб, за тях са малки предизвикателства, от които се учат и с които се забавляват.
6. С разумни награди
Вредната храна никога не трябва да бъде награда! Едно време, когато една от най-известните американски марки ресторанти за бързо хранене навлезе на българския пазар, аз бях малка и родителите ми ме водеха там като награда за добри оценки или по време на празници. Аз се радвах на играчките в детското меню, на пържените картофки и на газираните напитки. Сега като си спомня тези дни, ми призлява.
Родителите не са виновни, едно време нямаше толкова много информация за качеството на храните, за вредите от един или друг начин на приготвянето им, научни изследвания за връзката между даден вид храни и проблеми като детското затлъстяване, диабет и др. болести. Сега обаче такава информация има много и всеки родител е длъжен да се информира за това коя храна какви ползи или потенциални вреди може да нанесе на подрастващия организъм. След това да информира и децата си. И едва тогава може да използва храната като награда за добро поведение или празнична почерпка.
Мнозина обичаме шоколад, аз съм може би сред едни от най-големите шокохолици. И честичко си хапвам, но в малки количества. Откакто разбрах, че има здравословен заместител на какаото, а именно рожковото брашно, започнах да приготвям у дома сладкиши, които по вид и вкус не отстъпват на тези, приготвени с какао и захар. Ето един интересен десерт, който можете да приготвите за празнична почерпка или награда за децата: зебра кейк. Ако пък децата ви обичат да хапват бисквитки, ето още една рецепта за здравословни домашни маслени бисквитки.
Ако успеете от най-ранна възраст да научите детето да хапва плодове, това ще се превърне в едно от любимите му лакомства, което да използвате и като награда за добро поведение или успехи. Алекс обича много плодове и често ги използвам като стимул да го накарам да направи нещо или като средство за успокояване, ако е изнервен. Факт е, че близалките и снаксовете в магазина са по-евтини от плодовете, но когато говорим за здравето, цената няма значение, защото купувайки качествена и полезна храна, ние не харчим пари, а инвестираме в здравето и дълголетието на децата си.
Ако материалът ви е харесал или имате и вие какво да споделите от своя опит, ще се радвам да пишете в коментарите под статията 🙂
3 thoughts on “Здравословни хранителни навици у малките деца – съвети и примери, 2-ра част”