Откакто пробвахме сандвича с бавно печено свинско на Манджа Ван, бях твърдо решена да изпека и аз такова крехко и сочно месо. И успях! След проучване на десетки рецепти и подсигуряване на точните съставки, изпекох не просто крехко свинско месо, а месо, което Алекс изяде до край 🙂 Към месото добавих и хрупкави печени батати, които той много обича + сотирани чеснови броколи, на които винаги се мръщи, но от тези изяде 3 парчета, а това си е постижение.
По отношение на свинското, смятам, че най-добрите резултати се получават винаги с хубаво месо, затова аз поръчвам такова от пасищни животни. По-скъпо е от това в големите магазини, но с риск да се повторя, когато става въпрос за хранене на малки деца, не трябва да се прави компромис с качеството, а цената няма значение, стига да купувате наистина хубава храна.
На второ място голямо значение има миксът от подправки, които ще използвате. Аз ще ви предложа моя вариант, но вие можете да добавяте тези, които вие и децата ви обичате най-много.
Необходими продукти за месото:
400 г свинска плешка
1 глава лук
4 с.л. зехтин
1 ч.ч. вода
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. червен пипер
1/2 ч.л. кимион
1/2 ч.л. сушен джинджифил
1/4 ч.л. прясно смлян черен пипер
1/4 ч.л. сол
Необходими продукти за хрупкавите батати:
1 голям или 2 средни батата, обелени и нарязани по дължина
1 с.л. зехтин
1/2 ч.л. червен пипер
1/2 ч.л. чубрица
1/2 ч.л. чесън на прах
Необходими продукти за чесновото броколи:
1/2 глава броколи, накъсана на дребни цветчета
1 скилидка чесън
1 с.л. масло (аз използвам гхи)
За приготвянето на месото трябва да си отделите поне 4 часа, но аз го подготвих и сложих да се пече рано сутринта, когато Алекс още спеше и до обяд имахме вече топло и ароматно месо.
Загряваме фурната на 140 градуса.
В купа или дълбока чиния смесваме зехтина и подправките и овалваме вътре месото. Слагаме го в плик за печене заедно с нарязаната глава лук и водата и го оставяме да се пече в тавичка във фурната за 3 часа.
След третия час разрязваме плика и изваждаме месото. Оставяме го да се пече още 1 час, за да хване хубава коричка, като от време на време го поливаме със соса от тавата.
Когато месото е готово, го изваждаме, увеличаваме градусите на фурната на 180 и подготвяме бататите.
В купа смесваме зехтина и подправките и овалваме хубаво нарязаните на пръчици картофи. Подреждаме ги в покрита с хартия за печене тавичка, така че да не се докосват.
Печем 10-15 минутки, след което обръщаме всяко картофче и печем още 10-15 минутки или докато бататите се изпекат и придобият приятен загар.
Междувременно в тиган на умерен огън загряваме маслото и слагаме броколито. Вместо да го бъркаме, го подхвърляме, от където идва и спецификата на техниката сотиране. На мен ми отне известно време да се науча да го правя ефективно, но резултатът си струва, защото сотирането е по-добрият и здравословен вариант на пърженето. Различава се от последното по това, че се слага много по-малко мазнина и продуктите буквално трябва да подскачат в тигана, докато се сготвят. Накрая добавяме накълцания чесън и готвим 3-4 минутки.
От сосчето, което се е получило от месото в тавата, правя нещо като грейви сос. Изливам го в тенджерка и го слагам на силен огън да заври. Добавям 1 ч.л. барбекю сос и готвя 10-тина минутки, докато течността се сгъсти. Пресипвам го в сосиера и сервирам заедно с месото и зеленчуците.