Това ми е любима за приготвяне (и изяждане) яхния, защото става много лесно и разбира се съдържа куп полезни и вкусни сезонни съставки и ароматни подправки. Кръстила съм си я „Мамината зеленчукова яхния“, защото обичам да я приготвям често, става бързо и всеки път се получава все по-сочна и вкусна, може би заради любовта, с която я приготвям. Конкретно тази яхния приготвих с домашен зелен боб, който беше изключително крехък, затова ви съветвам да се снабдите и вие с домашен боб от някой фермерски пазар или сайт за доставка на продукти от дребни селскостопански производители. Сервирам го семпло с няколко филийки пълнозърнест хляб, защото яхния без хляб е като салата без ракия 😉
Необходими продукти:
1 голяма глава лук, накълцана на ситно
1 морков, нарязан на ситно
2-3 скилидки чесън, накълцани
500 г пресни картофи, обелени и нарязани
500 г зелен боб, крайчетата и конците (ако има такива) почистени
400 г обелени и накълцани домати
300 мл вода
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. риган
1/2 ч.л. червен пипер
сол на вкус
3 с.л. зехтин
Загряваме фурната на 200 градуса.
Първа стъпка е задушаването на съставките за 10-тина минутки*:
В сгорещения зехтин задушаваме накълцания на ситно лук с малко сол. Ролята на солта в случая е да освободи водата от лука, която ще предотврати евентуалното му загаряне.
Когато лукът омекне, добавяме нарязания на ситно морков.
След 3-4 минутки добавяме накълцания чесън, чубрицата, ригана и още малко сол. Бъркаме, добавяме нарязаните картофи и разбъркваме отново. Сипваме малко вода и оставяме да се задуши за 2-3 минутки.
Втора стъпка е заформянето на ароматния доматен сос за 5-6 минутки:
Добавяме доматите, останалата вода и червения пипер, разбъркваме и оставяме да заври.
Накрая добавяме и зеления боб и оставяме отново да заври.
Трета стъпка е изпичането за 20-тина минутки:
Когато сосчето в тигана заври, прехвърляме яхнията в подходяща тава и готвим за 20-тина минутки или докато картофите са готови за консумация, а водата се е поизпарила, оставяйки след себе си гъст и ароматен доматен сос.
*Минутките, които съм дала, са ориентировъчни, защото скоростта на приготвяне на ястието зависи от много фактори, като качество на продуктите, сила на котлона, използваните съдове и т.н. Акцентът е в бързината и лекотата, с която се приготвя ястието, затова ви съветвам да подходите с любов и внимание. Това винаги ще ви гарантира приятно готвене и вкусно ястие 🙂