Родопите са любимо наше място за семейни пътешествия и почивки. Тази година решихме да комбинираме лятната си ваканция с обиколка на едни от най-китните местни селца + традиционното годишно посещение на фолклорен събор, на който да се облечем в носии и да се наслаждаваме на народното музикално творчество. Маршрутът ни включваше Огняново-Лещен-Ковачевица-Широка лъка-Гела, като в последното село навестихме ежегодното гайдарско надсвирване. Това е вторият фолклорен събор, след Жеравна, на който водим Алекс, обличаме се в народни носии и опознаваме народното музикално творчество и местната култура. На Алекс определено му допада, танцува в ритъма на гайдите, а няма да ви казвам как му се отваря апетитът сред тази природа и чистия въздух.





След като се насладихме на гледките и чистия въздух, наложително стана да пробваме и местните гозби. Освен познатите ни традиционни пататник, качамак, смилянски фасул под всякакви форми (на салата, чорба, гювеч), родопски клин, сармички, пробвахме за първи път родопски катми или марудници. Досега не ги бях пробвала, а си заслужават. Различават се от стандартните палачинки по това, че се приготвят с кисело мляко и са по-дебели. Пробвахме ги в Широка лъка, където ги сервираха със сладко от боровинки.

Не успях да изкопча рецептата, единствено разбрах, че се правят с кисело мляко и сода. Затова една от първите ми задачи след като се прибрахме в големия град, беше да намеря рецепта за родопски катми. Открих няколко вариации, като в крайна сметка взех основата и ги направих една идея малко по-здравословни за Алекс, добавяйки брашно от лимец (в оригинал се правят само с бяло брашно, за да станат супер пухкави и меки). Моите също станаха пухкави, а в комбинация с пресни горски ягодки и мед са направо разкошни.
Необходими продукти за 8 катми:
3 яйца
400 мл кисело мляко + 2 с.л. вода
2 ч.л. сода
2 с.л. олио
1 ч.ч. бяло брашно
1/2 ч.ч. брашно от лимец
1 ч.л. захар
1 щипка сол
масло за намазване на тигана и готовите катми
Родопските катми се пекат в сач, но аз използвах тиган с незалепващо покритие.
Смесваме киселото мляко + содата и оставяме последната да шупне (става много бързо).
Разбиваме яйцата и добавяме олиото, захарта и шупналото мляко (аз използвам 2 с.л. вода, с които обирам останалото кисело мляко от кофичката).
В отделна купа смесваме двата вида брашно и солта и ги добавяме към течната смес като бъркаме постоянно.
Загряваме тигана на умерено силен котлон и го намазваме с малко масло. Изсипваме половин черпак от сместа и разстиламе леко.
Печем 2-3 минутки от едната страна, след което обръщаме и печем втората страна. Намазваме всяка готова катма с малко масло.
Поднасяме по желание с мед, пресни плодове или сладко, а може и с лютеничка и сиренце 🙂