И друг път съм споменавала, че у дома хапваме често пъдпъдъчи яйчица, защото са много полезни. Всъщност са в пъти по-полезни от кокошите яйца, тъй като пъдпъдъчите яйца съдържат много повече витамини и минерали в сравнение с тях. Особено ценно е съдържанието на витамин В12, желязо, магнезий, селен и цинк. Чела съм, че в Япония задължително в училищните столове на обяд дават пъдпъдъчи яйца на учениците, защото подобряват паметта и стимулират имунитета. Също така се смята, че помагат в изчистването на организма от тежки метали и други отрови, затова се препоръчва консумацията им от хора, живеещи в силно замърсени градски условия, както и на хора, подложени на радиоактивно лъчение. Има редица други интересни факти и твърдения за техните ползи, но аз няма да навлизам в повече подробности, защото целта ми е всъщност да ви предложа 4 любими на семейството ни рецепти с тези малки съкровища.
Най-често ги хапваме сварени за закуска, като 4 пъдпъдъчи яйца се равняват на едно кокоше, така че Алекс например, който ги обожава, хапва максимум по 4 на ден. Възрастните могат да си позволят до 6-8 броя, стига да не проявяват алергия към яйца (въпреки че се твърди, че не предизвикват алергии). Често правя пастет от яйцата с извара или ги добавям към различни ястия, за да ги обогатя на вкус и хранителни вещества.
Пастет от пъдпъдъчи яйца и извара
Изключително лесна рецепта със само 3 съставки, която приготвям за закуска. По желание можете да добавите любимите си подправки, за да обогатите вкуса.
Необходими продукти:
1 ч.ч. извара
8 сварени пъдпъдъчи яйца
4 с.л. зехтин
Пасираме всички съставки, докато получим хубава хомогенна смес. Добавяме сол и подправки на вкус и поднасяме с препечени филийки.
Запеканка със спанак, ориз и пъдпъдъчи яйца
Такъв тип запеканка можете да приготвите или в една голяма тава, като в края на готвенето просто оформяте малки гнезда в ястието и чуквате яйчицата във всяко, за да се запекат, или можете да разпределите индивидуални порции в малки огнеупорни панички, както съм направила аз на снимката.
Необходими продукти:
1 глава лук
2 моркова
800 г спанак
1 ч.ч. ориз
1 домат
8-10 пъдпъдъчи яйца
червен пипер, сол и черен пипер на вкус
2 с.л. олио
Загряваме фурната на 180 градуса.
Задушаваме накълцания на ситно лук в сгорещеното олио. Когато лукът омекне, добавяме нарязаните на ситно моркови и готвим 3-4 минутки.
Накълцваме спанака и го добавяме. Готвим 1-2 минутки, докато спанакът омекне.
Добавяме изплакнатия ориз заедно с обеления и накълцан на ситно домат и 1 ч.ч. вода.
Когато водата заври, добавяме подправките и още 2 ч.ч. вода и преместваме ястието във фурната.
Когато оризът е сварен, оформяме кладенчета и чукваме във всяко по едно пъдпъдъче яйце. Готвим само на горен реотан за 3-4 минутки, докато яйчицата се сготвят, но все пак останат леко рохки.
Другият вариант е да разпределим ястието в индивидуални огнеупорни панички и да чукнем във всяка по 1-2 яйчица, след което да ги запечем във фурната по същия начин.
Къри с картофи и пъдпъдъчи яйца
В нас на особена почит е индийската кухня, затова честичко си приготвяме къри. Кърито с пъдпъдъчи яйца е типично южноиндийско ястие, което се приготвя с цял куп ароматни и пикантни подправки и кокосово мляко, но аз съм опростила рецептата, така че да е подходяща и за Алекс. А той толкова много хареса вкуса на яйцата в него, че първия път, когато го приготвих, ги излапа всичките за секунда и просеше още от нашите порции 😄 Няма по-голямо признание за успеха на една манджа от желанието на детето за допълнително 💗
Необходими продукти:
1 глава лук
3 скилидки чесън
1 ч.л. къри на прах
1 ч.л. куркума
1/2 ч.л. джинджифил на прах
1/2 ч.л. червен пипер
4-5 картофа
12 пъдпъдъчи яйца
1 обелени и накълцани домата или 800 мл домати от буркан
2 стръка пресен лук
3-4 стръка магданоз
сол на вкус
2 с.л. гхи или олио
Сваряваме и обелваме пъдпъдъчите яйца. Правим леки прорези във всяко яйчице, които ще позволят на соса да попие хубаво в тях и да ги направи неустоимо вкусни и ароматни.
Загряваме мазнината и задушаваме накълцания на ситно лук.
Добавяме накълцания чесън и подправките и готвим 1-2 минутки. Ако искате да направите ястието по-пикантно, добавете люто къри или чили.
Добавяме нарязаните на кубчета картофи и готвим 3-4 минутки, докато се запекат, а подправките полепнат хубаво върху тях.
Добавяме доматите и оставяме да се готвят на умерен огън, докато сосът се сгъсти, а картофите се сварят.
Добавяме накълцаните пресен лук и магданоз. Готвим 1-2 минутки, след което добавяме яйцата и готвим още 4-5 минутки, за да им дадем възможност да попият хубаво от соса и всички аромати в тавата.
Сервираме по желание с индийски хляб наан или роти, но ястието е също толкова вкусно и с прясно изпечен пълнозърнест хляб.
Крем супа с праз, картофи и целина
Тази сезонна крем супа е чудесна за студените есенни дни, когато ни се хапва нещо топло, питателно и полезно. Също така е много подходяща за малките дечица, особено, ако отказват да ядат варени яйца, защото натрошавайки ги в супата можете да ги скриете от зорките им погледи 😊
Необходими продукти:
1 глава лук
2 моркова
2 стръка праз лук
4 картофа
1/2 глава целина
3 с.л. зехтин
2 с.л. масло
1 стрък пресен розмарин
2 филийки пълнозърнест хляб
10-12 сварени пъдпъдъчи яйца
сол и черен пипер на вкус
Загряваме фурната на 180 градуса. Накълцваме или натрошаваме хляба на трохи, смесваме ги с 1 с.л. зехтин и 1 с.л. накълцан пресен розмарин и ги изпичаме за 4-5 минутки, докато станат хрупкави.
Загряваме 2 с.л. зехтин и 2 с.л. масло в тенджера и задушаваме накълцания лук. Когато омекне, добавяме накълцания морков и праз лук.
Нарязваме картофите и целината на дребни кубчета и ги добавяме в тенджерата заедно с накълцания розмарин и вода. Оставяме да се вари на умерен котлон, като при нужда добавяме още малко вода.
Когато съставките са сварени, овкусяваме със сол и пасираме супата.
Поднасяме с поръска от рендосани на ситно пъдпъдъчи яйца (по 2-3 на порция) и хрупкавите трохи.