Супата рядко е ястие, на което обръщаме голямо внимание и което ни кара да възклицаваме възторжено, когато я вкусваме с лъжицата. Но има някои дребни елементи в приготовлението и поднасянето, които могат да направят от всяка супа впечатляващо ястие, което лесно да заеме мястото на основното такова. Аз ще ви покажа няколко трика, които съм научила от Cooking Classy и с които правя от обикновената картофена крем супа невероятно питателно, ароматно и вкусно ястие, което хапваме като основно у дома.
Необходими продукти:
1 кг нарязани на много ситни кубчета картофи
3 нарязани на ситни кубчета моркови
1/4 глава целина, нарязана на ситни кубчета
1 глава лук, накълцана на ситно
1/4 ч.ч. масло
1/4 ч.ч. брашно
2 ч.ч. прясно мляко
1/2 ч.ч. нарязан на парченца сурово пушен бекон
1/2 ч.ч. настъргано сирене чедър
1/2 връзка накълцан магданоз
сол на вкус
🧡 Първият трик за получаване на отлична картофена супа е приготвянето на ароматен бульон. За целта използвам светата троица във френската кухня – моркови, лук и целина – известни като мирпоа. Мирпоа е основа на много ястия, предимно с месо, но аз харесвам много комбинацията и я използвам за всякакви супи и яхнии.
В тенджера слагам накълцания лук и нарязаните на ситни кубчета моркови, целина и картофи. Наливам вода, колкото да ги покрие + 2 пръста отгоре. Оставям ги да заврат на силен огън, след което намалявам котлона и ги оставям да се варят до готовност. Морковите, целината и лукът ще пуснат своите аромати и ще се получи чудесен зеленчуков бульон като основа за супата.
🧡🧡 Вторият трик е приготвянето на сос бешамел, който ще направи супата кремообразна и гъста без да се налага да я пасираме, защото искам да останат и ситни парченца зеленчуци.
В тенджера с дебело дъно загряваме маслото и добавяме брашното, бъркайки постоянно. Изливаме бавно млякото и бъркаме, докато сосът се сгъсти.
Изливаме соса в супата, разбъркваме хубаво и оставяме на котлона за 2-3 минутки, преди да го изключим.
🧡🧡🧡 Третият трик са добавките, с които ще поднесем супата – хрупкав бекон, ароматно сирене и свеж магданоз.
Загряваме фурната на 200 градуса.
Застиламе широка тава с подложка за печене и разпределяме отгоре бекона. Печем за 10-тина минутки, докато беконът стане хрупкав по краищата.
Поднасяме супата поръсена с бекона, настърганото сирене чедър и накълцания магданоз. Резултатът е повече от впечатляващ – кремообразна текстура, хрупкав ароматен бекон, топящи се в устата парченца зеленчуци и сирене. Супата е много питателна и обикновено не се нуждаем от основно ястие след нея, затова обичам да я приготвям у дома за вечеря.