Ако си мислите, че който спазва пости, не може да хапва торта, много грешите 😋 Ето ви пример за вкусна торта без капка мляко и нито едно яйце. А знаете ли кое е най-хубавото на тази торта? Глазурата! Това е торта с полезна глазура. Правилно прочетохте, в нея има кашу, мед и сок от мандарина, кое от кое по-полезни и вкусни.
Вдъхновениe за тази торта почерпих от блога Where you get your protein from, от който вече пробвах още няколко рецепти за веган палачинки и гофрети и всяка от тях беше успешна! Обаче за тортата направих няколко модификации, така че да пасне на моите представи за пълноценен десерт, тъй като я приготвям за 33-тия си рожден ден, за да почерпя най-близките ми роднини, някои от които също спазват коледните пости. Ето как изглежда моята постна тиквена торта:
Необходими продукти за блата:
250 г пюре от тиква (правя го като сварявам тиквата на пара, след което я намачквам с вилица)
50 г петмез от захарно цвекло (може да се замени с мед или кленов сироп)
120 мл овесено мляко (може да се използва друго ядково мляко)
30 г кокосово масло
280 г бяло брашно
1 с.л. бакпулвер
1 ч.л. канела
1/2 ч.л. джинджифил на прах
1/2 ч.л. смляно индийско орехче
1 щипка сол
Необходими продукти за фростинга:
120 г кашу (предварително накиснато за 2-3 часа, изплакнато и отцедено)
30 мл вода
30 мл прясно изцеден сок от мандарина
30 г мед (по желание може да се замени с кленов сироп)
1 щипка сол
Загрявам фурната на 165 градуса.
Покривам кръгла тава с падащо дъно (25 см диаметър) с хартия за печене.
В купа смесвам тиквеното пюре, петмеза, овесеното мляко и кокосово масло и разбърквам хубаво с телена бъркалка.
В отделна купа смесвам брашното, бакпулвера, подправките и разбърквам.
Изсипвам сухите съставки в мокрите и бъркам, докато получа гъста хомогенна смес. Изливам я в тавата и пека за 25 минути (или докато забодено в блата дървено шишче излезе сухо).
Изключвам фурната, открехвам леко вратата и оставям да изстива за 10-тина минутки, след което изваждам тавата. Когато изстине хубаво, махам стените и премествам блата върху поднос за торти.
Докато блатът изстива, приготвям фростинга, като пасирам всички съставки в блендер, докато получа хубава кремообразна смес. С помощта на сладкарска шпатула я разстилам върху блата.
Блатът е хем добре изпечен, хем остава сочен благодарение на тиквата. Не са нужни големи количества подсладител, защото сладостта на тиквата компенсира липсата на бяла захар. Фростингът също допринася за цялостния вкус благодарение на деликатния дъх на ядки, а сокът от мандарини е свежо допълнение от мен. В оригиналната рецепта сладостта му идва от пудра захар, но аз не използвам такава в моята кухня, така че импровизирах с мед и се получи чудесно. Ако не обичате мед или някой от близките ви има алергия, ползвайте кленов сироп.
И така, рожденият ми ден започна със закуска с торта (и „големи колкото тигана палачинки“, които Алекс си беше поръчал от предния ден). Най-важното за мен е, че децата също харесаха тортата, въпреки че е постна. Тервел дори изяде едно парче и половина с голям апетит. Такива подаръци за рождения си ден обичам най-много 😊