Сега, когато прекарваме толкова много време у дома с децата, ви предизвиквам да си устроим заедно едно кулинарно предизвикателство, с което да научим децата ни да се хранят здравословно и да придобият ценни практически умения. Разделила съм дните по теми със специфични умения и знания, които да предадем на децата, като вие можете да ги следвате в порядък, който за вас е най-удобен. Освен това може да започнете когато прецените, няма да ви стресирам с конкретен ден за старт и край, целта е да се чувстваме свободни и вдъхновени да прекарваме повече време с децата в кухнята и да се храним заедно здравословно.
Дала съм описание и идеи за всеки ден, както за най-малките дечица, така и за по-големите. Включила съм и някои конкретни рецепти, за да ви улесня. Да започваме! 😍
Ден #1 Етикет
Идеята на този ден е да научим децата как се подрежда масата за хранене, какво е приемливо да правим на масата и какво не трябва. Върху подложки за хранене или върху обикновена хартия очертавам силуетите на съдове и прибори, за да улесня детето да подрежда масата. В началото се упражняваме с играчките и докато седим на масата, обсъждаме как трябва да се храним, да внимаваме да не изцапаме себе си и масата, да не пада храна на пода и т.н.
Поощрявайте по-големите деца да подреждат сами масата преди всяко семейно хранене, както и да ви помагат да приберете приборите и съдовете след това. По-малките могат само да ви подават приборите и чиниите или да ви помагат с прибирането на миялната машина.
Ден #2 Плодове
Идеята на този ден е да запознаем детето с плодовете, да го стимулираме да бели, реже и опита колкото се може повече плодове, с които разполагаме в момента. Какво може да правим:
🥝 Да говорим за формата, цвета и размера на плодовете, с които разполагаме у дома;
🍍 Да свързваме истински плодове или играчки плодове с техните картинки;
🍌 Да научим детето да бели и реже плодовете с подходящи за възрастта му инструменти;
🍋 Да опитва плодовете, като коментираме заедно какъв вкус имат: сладки, кисели, горчиви;
🍊 Да изцежда плодов сок;
🍎 Да приготвя плодова салата;
🍓 Да изследва плодовете: кора, семена, костилки, дръжки и т.н.
Ден #3 Зеленчуци
Тук нещата са аналогични на предния ден. Извадете смело всички зеленчуци, с които разполагате у дома, и поканете детето да ги научи по имена, да ги разпознава, покажете му кои могат да се консумират сурови и кои трябва да минат задължително термична обработка и накрая му предложете игра, в която да разграничава плодовете от зеленчуците:
Ден #4 Закуска
Поканете детето да приготви заедно с вас любимата си закуска. Ето няколко идеи, ако искате да изпробвате нещо ново:
Зеленчукови палачинки без глутен
Ден #5 Салата
През този ден поканете детето да направи заедно с вас салата с наличните сезонни зеленчуци. Може да ги измие, да ги почисти и обели, да накъса листа спанак или маруля, да разбърка дресинг. Запознайте го със съставките, с които овкусяваме салатите: зехтин, оцет, балсамов оцет, лимон, тахан, сол и други любими ваши съставки.
Ден #6 Паста
Лесно за приготвяне и любимо у дома ястие е всяко, в което имаме паста. Научете детето да разпознава поне 3 вида паста: спагети, панделки (фарфале), мидички (ньоки), спиралки (фузили) или тръбички (пене).
Пригответе заедно лесен и полезен сос, като например песто от коприва, телешко рагу или сос с карфиол.
Ден #7 Варива
Освен паста, други съставки, които постоянно присъстват в кухненските ни шкафове, са варивата (боб, леща, нахут). Покажете на децата как изглеждат в сурово състояние, дайте им да ги пресипват от една купичка в друга, използвайки лъжици. Може да ги поканите да ги сортират – смесете боб и леща в една купа и дайте две отделни купички, в които детето да отделя боба от лещата.
Може да покажете на детето как растат, като „посадите“ боб и леща в бурканчета с памук. Поставяте малко памук на дъното на бурканче/чаша, добавете малко вода, зрънца боб в едната и зрънца леща в другата. Покажете на детето как да полива зрънцата всеки ден, докато покълват и изкарват стъбла.
Сгответе заедно любимо ястие с боб или леща, или изпробвайте нещо ново като кюфтенца от леща.
Ден #8 Брашно
Тук идеята е да покажем на децата от какво се правят любимите им пици, пасти, палачинки, кроасани и т.н. Ако имате у дома повече видове брашно, покажете на детето как изглежда бяло, пълнозърнесто, оризово, царевично и др. Покажете им каква е разликата, защо едното е бяло и по-фино, а другото тъмно и по-едро. Дайте им да пресяват брашно, да мерят на кухненска везна, да месят и да разточват.
Може да приготвите заедно соленки, като поканите детето да изрязва формичките или пък да омесите заедно питчици с брашно от лимец.
Ден #9 Десерт
Последният ден е най-сладък и той ще отбележи успеха на взаимните ни занимания с децата. Какво да правим:
🧁 Покажете на детето различни съставки за добавяне на сладък вкус към десертите: бяла захар, кафява захар, мед, кленов сироп и т.н.;
🧁 Покажете на детето различни съставки за добавяне на аромат: канела, ванилия, кокос, какао, рожково брашно и др.;
🧁 Разкажете защо трябва да хапваме по-рядко десерти, отколкото ни се иска. Аз съм обяснила на Алекс, че сладките съставки се лепят по зъбчетата и така причиняват кариеси, затова не трябва да хапваме сладко всеки ден;
🧁 Пригответе заедно здравословен десерт като тези понички или дори цяла торта.
И за финал, ако искате да измерите резултата от това предизвикателство, изпитайте детето (за деца 3+ години) дали умее следните неща (винаги на игра, забавлявайте се, не гонете резултат на всяка цена):
🥕 Да различава плодовете от зеленчуците
🥕 Да обели самостоятелно поне един вид плод
🥕 Да различава леща и боб
🥕 Да знае поне две съставки, с които се овкусява салата
🥕 Да знае от какво се правят тестените изделия
🥕 Да умее да подреди маса за хранене.