Обожавам торти и десерти, в които има настъргани плодове или сладки зеленчуци. С тях не се налага да се добавя много захар, десертът става сочен и много приятен на вкус. Морковената торта е класика, има я в толкова много разновидности, но повечето включват много захар и масло. Тук съм ви споделяла вече една морковена торта, но днес искам да ви споделя още един вариант, който научих от съпруга ми и усъвършенствах докрай. Тайната е в кокосовите стърготини, които спомагат за получаване на още по-пухкав и ароматен блат. Аз намалих максимално възможно захарта в рецептата, като я замених с кокосова захар. Ако сте свикнали да ядете много сладки десерти, тази торта може би няма да е по вкуса ви, но е доста по-здравословен вариант от класическите.
Освен това в крема липсват масло и пудра захар, които са едни от класическите съставки, и го правят тежък и калоричен. Заменила съм ги със заквасена сметана, която е доста по-лека, и малко мед за по-деликатна сладост.
Едно от предимствата на тази торта, освен, че съдържа малко захар, е начинът на приготвяне: супер лесно като за аматьор сладкар, без миксери, трябват ви само пасатор за основата и хубава шпатула за разбъркване и нанасяне на крема.
Необходими продукти за блата:
5 яйца от свободни кокошки
250 г бяло брашно
300 г (около 4 големи) обелени, почистени и настъргани моркови (колкото по-сладки, толкова по-добре)
100 г слънчогледово олио
140 г кокосова захар
80 г орехи, натрошени на ситно
60 г кокосови стърготини
20 г бакпулвер
2 сладки портокала, сокът изцеден (за сиропиране на готовия блат)
Необходими продукти за крема:
100 г сладкарска сметана
400 г заквасена сметана
140 г крема сирене
3-4 капки ванилия
30 г мед
За декорация:
натрошени орехи
1 морков
1/2 лимон
Загрявам фурната на 180 градуса.
Смесвам всички съставки за блата в купа и ги пасирам.
Намазвам тава с падащо дъно (26 см диаметър) с малко олио и поръсвам с брашно дъното и стените. Изливам сместа и пека около 40-43 минути или докато блатът е готов, което проверявам на 40-тата минута с дървена клечка.
Когато е готов, изключвам фурната, отварям вратата и оставям блата да почива вътре във фурната за 10-тина минутки. След това го изваждам и оставям още 10 минутки в тавата, преди да я отворя и да го извадя върху решетка.
Когато изстине напълно, го разрязвам на две, за да получа два по-тънки блата.
Сиропирам двата блата с портокаловия сок.
На ръка смесвам съставките за крема. Моят мед е течен, но ако вашият не е, го затоплете на водна баня, за да се смеси хубаво с останалите съставки.
Намазвам обилно първия блат с крема и поставям отгоре втория блат.
Разпределям останалия крем върху блата.
Нарязвам моркова с помощта на белачка за краставици/моркови, с която получавам тънки лентички. Накисвам ги набързо в лимоновия сок, за да предотвратя бързото изсъхване и ги отцеждам върху кърпа.
Поръсвам с натрошените орехи и подреждам отгоре парченцата морков, така че да получа плетеница тип каре.
Прибирам тортата в хладилника за минимум 2 часа, преди да я поднеса. През това време кремът се слива нежно с блата, създавайки неустоима сочност и апетитен аромат.
В приготвянето на тортата може да включите и децата. Алекс много обича да ми помага. За да улесня процеса, предварително оразмерявам и подготвям съставките в отдели купички. Давам на Алекс да ги добавя в купата, като му казвам кое след кое да добави (за рецептата редът няма значение, но за детето е полезно да учи и опознава по този начин съставките).
Също така му давам да счупи сам яйцата. За да няма излишен разход на яйца, му давам малка купичка, в която ги чупи едно по едно. Всяко счупено яйце аз изливам в голямата купа и така няма риск да попаднат парчета от черупките в сместа за тортата.
Накрая му давам да разбърка съставките, след което аз поемам с пасатора. Но любимата му част от приготвянето на тортата е изяждането на суровите моркови, така че никога не започвам готвенето само с 5 моркова 😄