Не веднъж съм ви споменавала, че у дома се стремя да спазваме рутина в повечето дейности, т.е. спазваме часовете за хранене, къпане, сън и някои занимания и игри. Това създава спокойствие у децата, особена сега, когато всички сме малко или много по-напрегнати от обикновено, заради социалната изолация. С Алекс (3 години и 9 месеца) започнахме да учим часовете, по кое време какво правим, да разпознава показанията на стрелките на часовника. Това, което много ме улесни в тези занимания, е часовникът тип сортер, който получихме като подарък от любимия ни магазин за дървени играчки Bellamiestore.
Обаче знаете, че се опитвам винаги да изкарам максимума от всяка играчка, което при дървените играчки е особено лесно, защото те предразполагат към развихряне на въображението заради по-семплия си дизайн. Към изучаването на формите, добавих изработени от картон картинки на дейности, които извършваме през определени часове в денонощието.
От едната страна на картончетата изписах часа, а от другата нарисувах действието.
Как играем:
⏰ Като начало, дадох на Алекс сам да отвори часовете и да провери под всеки час какво действие се крие, като обсъждахме в колко часа какво правим обикновено (някои от действията не се случват всеки ден в този час, например след обяд Алекс може да дремне в 14:00 часа, но може и да четем книжки или да играем, ако не му се спи).
⏰ След като е извадил всички картончета, следва да ги подреди обратно, като отново коментираме заедно в колко часа какво правим обикновено. Обсъждаме също така формите, които пък помагат на Алекс, ако се затрудни някъде.
⏰ Ползваме часовника и като дневник на нещата, които правим през деня. Например, след като сме вечеряли, го отбелязваме като поставяме картончето на съответното място и търсим следващото картонче, за да видим какво следва да правим след това (обикновено четем книжки или играем тихи игри)
⏰ Използваме часовника и като средство за планиране на действията, например, докато хапваме плод в 10:00 часа, гледаме часовника и набелязваме с какво ще играем след това и в колко часа ще обядваме. Това утвърждаване на планираните действия, които са познати и очаквани от детето, спомага за подсилване на неговата сигурност и спокойствие.
С какво е полезна за детето играта с подобен часовник сортер с карти:
🟡 Помага за изучаване и разпознаване на формите
2️⃣ Помага за разпознаване и запаметяване на цифрите, респ. часовете
🛌 Помага за запаметяване и утвърждаване на ключови рутинни действия от ежедневието на детето и на семейството като цяло
🍎 Помага за изграждане на здравословни навици и самостоятелност у детето
💚 Помага за създаване на чувство за сигурност и спокойствие, като утвърждава очакваните от детето действия и тяхната повтаряемост.
Часовникът сортер е подходящ и за по-малките (24+ месеца) като упражение за фината моторика, координацията ръка-очи и опознаването на цветовете и формите. Въпреки че, Тервел е само на 17 месеца, си играе с него без проблем, като за момента не може да поставя числата на правилните места, но ги вади и разглежда с интерес и върти стрелките.