През четвъртата седмица от азбучните ни занимания най-голямото постижение на Алекс (3 години и 10 месеца) беше, че сготви за първи път почти съвсем сам цяло ястие. Но за него ще ви разкажа след малко, нека почна от началото.
Започнахме с любими занимания на детето, а именно игра с гаечни ключове. Използвах многократни торби за пазар, в които скрих материалите и инструментите за учене на буквата Г:
Предварително бях сглобила една буква Г, за да покажа на Алекс как изглежда, след което го предизвиках да открие в торбите частите, с които да сглоби и той няколко букви Г.
На втория ден сглобихме страхотния глобус, който дядо и баба подариха на Алекс по случай 24 май 🧡 Той е част от книжката „Пътешествие по Света“ на издателство Фют.
След като изчетохме книжката и търсихме посочените в нея обекти на глобуса, преминахме към издирване на държави, чиито имена започват с буквата Г.
На следващия ден Алекс видя какво представлява растението глог и търси скрити под него гущери (едни от любимите му животни, търси ги всеки ден в парка). След това ги измери, за да разбере кой е най-голям.
И тъй като азбучните ни занимания трябва да стимулират повече сетива, в четвъртък беше ред на готвене 😋 Алекс не обича гъби, но реших да го предизвикам с едно кулинарно занимание. Той беше много въодушевен.
След като си поговорихме за гъбите, дадох на Алекс да ги нареже: упражнение, което той много харесва и може да реже вече различни продукти, основно плодове или зеленчуци за салати. Използва детски нож за хранене, който не е твърде остър, но става за меки продукти. Аз го наблюдавам непрекъснато и напомням да си пази пръстите, когато забележа, че острието е твърдо близо.
След това смачка сам чесъна с преса и наряза копър с ножица за подправки (доста практичен домакински инструмент, заслужава си в случай, че някога се колебаете дали да си вземете).
Самото готвене протече при още по-стриктни мерки за безопасност. С помощта на стълбата си (learning tower) Алекс застава близо до котлона. Аз слагам продуктите, а той ги бърка. Как сготвихме гъбите:
В горещ зехтин задушихме гъбите. Когато омекнаха, добавихме чесъна, копъра, 1 с.л. бял балсамов оцет и сол. Готвихме около 5 минути и махнахме от котлона.
Резултатът: Алекс беше супер доволен и горд, че е сготвил гъбите сам. Пращахме снимки на баби, дядовци, лели, чичовци 😄 Накрая дегустирахме и той каза: „Мамо, вече ще харесвам гъби!“ Истината е, че изяде само една, а останалите каза че ще запази за мен и баща си 😅 Бяха много вкусни!
Има две думи, които са супер подходящи за развиващи занимания: гердан и гривна. Низането на тези накити може да се разнообрази с различни задачки за детето. Аз използвах само 2 материала: макарони и дървени топчета. Нарисувах два модела, които детето трябваше да наниже (за всяко следващо упражнение ще рисувам различни модели). Задачата на детето е да упражнява броене и да спазва показания модел:
Упражнението тренира фината моторика, концентрацията и преценката на детето. Ако пък го оставите да ниже както си иска, развивате творческата мисъл.
За тези четири седмици азбучни занимания виждам напредък, Алекс вече различава първите четири букви от азбуката и дори може да прочете някои кратки думички. Освен това интересът му към буквите нараства и често, докато си говорим, ме пита за някоя дума с коя буква започва.
Ако сте изпуснали първите 3 седмици занимания, можете да наваксате тук:
Други думи и теми, с които можем да упражняваме буквата Г:
гарван, гепард, гъска, глухарче, градушка, гном, грах, грозде, грейпфрут, гъби, гума, гора, гараж, глина, глава, граф, гъдел, гребен, гребла, гатанка, господин, госпожа, грамофон
5 thoughts on “Да учим буквите забавно с всички сетива: седмица на буква Г”