Отдавна си мечтаех за този маршрут, но все не стигахме до тази част от Северна България. До тази събота. Събрахме се с близките и тръгнахме: шестима възрастни, две дребосъчета в раници и един смел батко рицар космонавт 💙
Геопарк Искър-Панега се намира на 110 км от София, на входа на град Луковит. Има широк паркинг за автомобили и голяма информационна табела. Маршрутът започва с кратка стръмна пътека от която постепенно започват да се откриват приказните гледки на скални формации и спокойните млечни води на река Панега.
От това мостче започва същинската пътека, която според информацията, е дълга 12 км и върви по поречието на Панега. А водите на тази река са прелестни. Млечни със синьо-зелен цвят, което се дължи на голямото количество калциев карбонат в почвата.
Върху разнообразната и буйна растителност, която ме накара да се почувствам като в джунгла, се виждаха многобройни големи водни кончета с искрящи синьо-лилави крилца, които първоначално помислих за пеперуди. А във водите се виждаха малки и големи риби, плаващи съвсем спокойно близо до брега, свикнали с многобройните туристи.
Това, което ме впечатли още повече, бяха песните на птиците: непрестанен весел хор от всякакви мелодии и звуци. Във въздуха над нас се виждаха да летят едри грабливи птици, вероятно гнездящи в скалните дупки над реката.
По пътеката има няколко мостчета, които ни отвеждаха ту на единия, ту на другия бряг на реката.
На две места плътно до скалите са изградени платформи, по които пътеката минава точно над водите на реката.
Пътеката минава покрай пещерата Темната дупка и може да се влезе вътре, но не е благоустроена и е тъмна, което я прави опасна за неопитните туристи. Ние влязохме само в началото, за да може Алекс да види как изглежда една истинска пещера, осветихме за кратко тавана, за да разгледаме причудливите скални формации и излязохме бързо, тъй като имаше и доста други хора.
Малко след пещерата пътеката свърши на една малка полянка с беседки и маси за отдих, на която имаше табела „Край“. След кратка почивка се отправихме обратно назад, което ни даде възможност да запечатаме отново красотата на това място, но от други ъгли.
След като се качихме на колите, се отправихме към друга природна забележителност в района, а именно пещерата Проходна или мястото, където можеш да видиш „очите на Бога“. Пещерата се намира до Карлуково и отново има широко място за паркиране. Изминахме много кратка пътека преди да навлезем в това обвито в мистерия място.
Пещерата Проходна представлява най-дългият (365 м) пещерен тунел в България, а височината достига 56 м. Най-забележителното формирование тук са „очите“: в резултат на ерозията и изветрянето на скалите са се образували два огромни, почти еднакви по големина и форма отвора в тавана.
Пещерата е образувана преди около 66-68 млн. години. Алекс беше много впечатлен, когато му казах, че тук може би е живял гигантски динозавър. Главата му веднага започна да фантазира, а накрая търсихме скрити дракони в скалните пукнатини.
Пещерата Проходна е обитавана от дълбока древност, още от самите траки, които провеждали тук своите култови обреди. И това не е случайно, защото слънчевата светлина огрява вътрешността на пещерата по забележителен начин, което древните народи приели за божи знак, а също така се смята и, че използвали това явление, за да създадат свой календар.
Този природен феномен е използван често за заснемане на български и чуждестранни филми и видеоклипове, има хубава акустика, удобен е за скално катерене и пещерни бънджи скокове. Алекс бързо упражни и подобри уменията си да се катери.
Малко полезна информация:
💚 Екопътеката Искър-Панега е подходяща за деца и възрастни, но имайте предвид, че някои от стълбите на мостчетата са стръмни. За най-малките е препоръчително да си вземете раница или слинг за носене;
💚 По цялата пътека покрай река Панега има изградени местенца за отдих с дървени масички, пейки и навеси, така че си носете хапване;
💚 Пътеката е сенчеста, но на места има голи поляни, така че носете слънцезащитни продукти, както и репеленти, за да отблъснете кръвопиещите насекоми;
💚 Освен многобройните птички и насекоми има и водни змии и смоци, така че не се стряскайте, ако ги видите (ние видяхме само един смок отстрани на пътеката) и помнете, че те не са опасни, ние сме тези, които навлизат в техните местообитания и просто трябва да сме внимателни;
💚 Пещерата Проходна също е подходяща за деца и възрастни, но слизането до нея става по кратък леко стръмен път, така че раниците и слинговете отново са препоръчителни за най-малките туристи;
💚 Двете забележителности се намират съвсем близо една до друга (делят ги около 10 минути път с кола), затова ако посетите едната, задължително отидете и до другата.