Тази рецепта е една чудесна възможност да разнообразяваме менюто си, като хапваме повече растителна храна вместо месо, но същевременно да си набавяме ценните протеини. И друг път съм ви разказвала, че комбинацията от бобови, печурки и кимион е чудесна алтернатива на месото (припомнете си рецептата ми за Руло Стефани).
За да ви споделя тази рецепта за веган шницел, изпробвах няколко варианта на приготвяне: на тиган и на фурна. Също така пробвах и вариант с кокоше яйце, вместо с веган алтернативата му, за да имаме повече опции. Както и да го направите, ще получите много вкусно ястие, но трябва да знаете, че този веган шницел няма да стане толкова стегнат, колкото е приготвеният с месо. Но това, че става мек и лесно се разпада го прави подходящ за хапване от най-малките, които не обичат да дъвчат месо.
Необходими продукти:
1 глава лук, накълцана на ситно
2 скилидки чесън, накълцани на ситно
100 г печурки, нарязани на ситно
400 г картофи, обелени и сварени
160 г сварен нахут (аз използвах готов сварен български нахут в буркан на Статев*)
3 с.л. вода от буркана с нахут (или 1 кокоше яйце)
1/2 ч.л. кориандър на прах
1 ч.л. мащерка
1/2 ч.л. червен пипер
сол на вкус
2 с.л. зехтин
За панировката:
80 г галета
сол и черен пипер на вкус
мазнина по избор за печенето
Идеи за гарниране:
Печени картофи с копър и чесън
Салата от настъргани моркови и тиквички, овкусени с масло от тиквено семе**
Загрявам мазнина в тигана и задушавам накълцания на ситно лук.
Когато омекне, добавям чесъна и накълцаните на ситно печурки и готвя 2-3 минутки.
Добавям кориандър, мащерка, сол и червен пипер и готвя, докато гъбите станат готови и се изпари излишната влага.
Смилам в кухненски робот отцедения нахут, 3 с.л. от водата му (това е веган алтернативата на 1 кокоше яйце) и сготвените гъби. Целта е да получа смес с дребни парченца, а не гладко пюре.
В купа намачквам картофите с преса и добавям смлените нахут и гъби.
Разбърквам сместа с ръце и я слагам в хладилника за 15-тина минутки.
За панировката може да се използва както купена галета, така и да си направим от стар хляб, като го смиламе в кухненския робот с малко сол и подправки по избор. След това разстиламе смлените трохи върху тава и оставяме да изсъхнат за няколко часа на стайна температура. Накрая ги прибираме в буркан, затваряме плътно и прибираме в шкафа.
От охладената смес оформям плоски тънки шницели (получавам около 12 шницела като този на снимката) и ги овалвам в галетата.
Загрявам малко мазнина на котлона. Изпичам шницелите за кратко от всяка страна, като внимателно ги обръщам с шпатула, тъй като лесно се разпадат.
Могат да се изпекат и на фурна. За целта загрявам фурната на 200 градуса, подреждам оваляните в панировката шницели и поръсвам отгоре малко мазнина. Пека ги за не повече от 15 минутки.
Големият ми син Алекс много харесва шницелите, като за него са просто кюфтенца, тъй като не е ял досега шницел и му беше трудно да запомни името 😄
*Нахутът с марка Статев е отгледан за моя приятна изненада в България, в плодородния регион на добруджанското село Попгригорово. Свързах се с бранда, за да науча повече за продуктите им, тъй като произвеждат и боб, леща и тиквено семе, а ние у дома се стремим да консумираме главно храна, произведена в България. За мое щастие ми изпратиха техни продукти, за да пробвам и да споделя своите впечатления.
**Маслото от тиквено семе е нова добавка в моята кухня, наскоро научих за неговите ползи и кулинарни предимства. Има много приятен мек ядков вкус, наситен тъмен цвят и е чудесна добавка към салати и ястия. Добива се чрез студено пресоване на голи тиквени семки. Не става за готвене, тъй като не търпи топлинна обработка.
One thought on “Веган шницел с нахут, печурки и картофи”