Пухкаво пюре от добруджански боб и сладки картофи

Това пюре е не само вкусно и полезно, но и чудесно ястие, с което да предложите на малките дечица за първи път зрял фасул. По принцип боб не се препоръчва да се дава на бебетата, докато не навършат 12 месеца, най-вече заради риска да предизвика стомашен дискомфорт и газове. Но бобът е много богата на фибри, минерали, витамини и протеини храна, така че си заслужава да я включваме поне веднъж седмично в менюто на дечицата след първата годинка.

Ето какво трябва да знаем за боба* и затова как да го обработваме правилно преди консумация, за да ограничим вредното му влияние върху храносмилателната система. Бобът съдържа сапонини, заради които се образува пяната по време на варене. Тяхната функция е да защитават бобовите зърна, но за тези, които ги консумират, са вредни. Така че, освен да сменяме първата вода на боба, трябва да отстраняваме пяната с лъжица, ако се образува и след това. Аз лично изливам водата след като заври бобът, изплаквам го, отцеждам хубаво и наливам нова студена вода.

Но това не е всичко. Бобът, както и останалите варива, ядките и семената съдържат ензимни инхибитори. Те ги защитават от гниене, когато попаднат в почвата, за да издържат до момента, в който е подходящо да покълнат. Тези ензимни инхибитори пречат на ензимите в нашата храносмилателна система и така не успяваме да усвоим добре варивата.

И на трето място в боба се съдържа фитинова киселина. В нашия организъм фитиновата киселина от боба се свърза с полезните минерали (цинк, мед, желязо, калций) и не ни позволява да ги усвоим. Затова освен изхвърлянето на първата вода по време на готвене, трябва да накиснем боба в топла вода (с малко сода) за минимум 12 часа. Това помага да се неутрализира действието на ензимните инхибитори и на фитиновата киселина. След това водата се изхвърля, бобът се изплаква, налива се нова вода и се вари.

Сега след като вече знаем как да обработим правилно боба, няма причина да не го консумираме често и да лишаваме дечицата от неговите хранителни ползи. Това пюре е особено подходящо за най-малките, защото съдържа и сладък картоф, който прави вкуса на боба по-мек и апетитен за децата. Освен това витамин С, което се съдържа в сладкия картоф, помага за усвояването на желязото в боба.

nfd

Необходими продукти:

400 г боб (аз използвах добруджански боб на Статев**)

400 г (около 3 малки) сладки картофа

3 скилидки чесън

7-8 стръка пресен магданоз

2-3 с.л. зехтин

сол и черен пипер на вкус (последното се пропуска за най-малките)

nfd

 

Накисвам боба в гореща вода за минимум 12 часа. Изливам водата, изплаквам и наливам нова вода. Поставям на котлона и когато заври, изливам водата, изплаквам боба и наливам нова студена вода.

Варя около 55-60 минути (според инструкциите на опаковката), след което изцеждам водата, но запазвам 3-4 с.л. от нея.

Обелвам и нарязвам сладките картофи и ги сварявам за кратко на пара, докато омекнат. Така запазвам максимално полезните вещества и особено витамин С, което по принцип се разпада при висока температура. Пасирам ги с малко зехтин и щипка сол, докато получа гладко пюре.

Отделно пасирам сварения боб, чесъна, половината магданоз, малко зехтин, 2-3 с.л. от водата, в която съм сварила боба и сол, докато получа също гладко и пухкаво пюре.

По ваше желание може да смесите веднага двете пюрета, дори да пасирате едновременно картофите и боба. Аз обаче ги пасирам отделно и ги смесвам в купата на пластове, за да получа по-красив вид и по-интересно преминаване от единия вкус към другия.

Накрая поръсвам с останалия пресен магданоз и прясно смлян черен пипер (в порциите за големите)

 

nfd

 

* Информацията е взаимствана от сайтове за здравословно хранене на нутриционистите Надя Петрова и Маги Пашова 

** Харесвам боба на Статев, защото е ситен, с тънка обвивка, което прави времето за сваряване по-кратко. Когато го сваря, голяма част от обелките падат, така че ги отстранявам лесно и бързо, за да е по-леко за храносмилане от децата. Този боб се отглежда в Добруджа, в региона на село Попгригорова в близост до Добрич и според производителя именно хубавият климат и плодородните почви помагат да се постигне такова добро качество.

 

 

 

One thought on “Пухкаво пюре от добруджански боб и сладки картофи

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.