Тази седмица се забавлявахме с жаби, жълтъци и жълт цвят. Не успях да измисля повече забавни занимания с други думи, които започват с Ж, но и тези ни бяха достатъчни предвид натоварената седмица.
Започвахме със занимания в жълто. Използвах остаряло царевично брашно, което превърнах в пясък. Така получих чудесно упражнение за сетивата. На дъното на голяма кутия залепих лист с нарисувани обекти, които обикновено са жълти: слънце, звезда, банан, царевица, лимон, светкавица. Покрих ги с царевичния пясък и дадох на Алекс четка за рисуване, с която да рови и да намери скритите предмети, като аз му казвах какво да търси. Така играта се превръща и в нещо като мемори игра, защото детето трябва да запамети кой обект къде се крие под пясъка, докато търси тези, които аз му казвам.
Например, казвам му да търси слънце, но докато го търси, открива светкавицата. Продължавайки да рови, за да намери слънцето, зарива светкавицата и след като дойде нейният ред да я търси, трябва да си припомни къде я е намерил първоначално.
На места съм изписала и буквата Ж, за да може Алекс да я запаметява, докато рови и говорим за жълтия цвят.
Накрая заниманието премина в типичното бъркане, ровене и цапане с пясъка, което обаче е чудесно упражнение за сетивата.
Следващото упражнение беше отново за сетивата. Направих жабешко блато с ленено семе, което има способността да набъбва, след като се накисне във вода и наподобява попови лъжички. Добавих малко матча на прах, за да докарам зеленикав цвят. Няколко камъчета с букви, гумена жабка и жизнения цикъл на жаба, който направих за Алекс преди почти 2 години.
Задачата на Алекс беше да изучава жабите и поповите лъжички, да си припомни жизнения цикъл на жабата, да изпише думата жаба. След това му дадох цедка, за да хване поповите лъжички и да ги събере в паничка, за да ги заведе на ясла (измисляхме си в движение истории с тях😄), след което да ги върне обратно в блатото.
Разбира се и тази игра нямаше как да не мине без бъркане във водата и улавяне на поповите лъжички с голи ръце.
И за финал на седмицата си говорихме за жълтъци и белтъци, от които се състоят яйцата. Направих нещо съвсем елементарно: сварих кокоши яйца (Алекс много ги обича), разрязах ги на две и отделно нарисувах едно разрязано яйце, за да надпиша двете части. Дадох ги на Алекс, за да види как се пише белтък и жълтък, след което той си хапна яйцата.
Други думи и теми, с които можем да упражняваме буквата Ж:
жито, жерав, жираф, жажда, жълъд, желание, жена, жонгльор
Ако сте пропуснали заниманията ни с предните букви, вижте ги тук:
2 thoughts on “Да учим буквите забавно с всички сетива: седмица на буква Ж”