Как се грижим за здравето на червата чрез храната

За мен добрата храна е не само източник на жизненонеобходими за тялото ни вещества, но и средство за профилактика и дори лечение на заболявания. От това какво, как и кога ядем зависи дали ще сме здрави, защото червата са основната брънка от работата на всяка една система в тялото.

Не съм специалист и не съм квалифицирана да давам съвети, но ще ви споделя как у дома се грижим за здравето на стомаха и червата, с което се опитвам да предотвратя спадане на имунитета и редица заболявания, които се получават основно в резултат на лоши хранителни навици.

Това, което знам от специалисти и в частност от консултациите си с нутрициониста Яна Данаилова, която е и моят йога инструктор, е че неправилното хранене, стресът и замърсяванията на околната среда влияят зле върху състоянието на стомаха и червата. За съжаление върху състоянието на околната среда можем да влияем най-трудно и не можем да избягаме от въздуха, който дишаме или от водата, която пием (макар че има средства за пречистването им), но поне можем да избираме храната, която консумираме.

Знаете, че в червата се намират хиляди добри и лоши бактерии, които трябва да живеят в баланс помежду си, за да сме здрави. Редица външни фактори обаче могат да повлияят на съотношението между тях, да намалят добрите или да накарат лошите да се увеличат многократно. Неправилният хранителен режим, стресът, приемът на антибиотици са само част от причините. И тогава може да се развият здравословни проблеми.

За да предотвратя това, се старая на първо място да предоставям на семейството си хубава, прясна храна, приготвена у дома с качествени съставки. Избягваме следните храни, които влияят негативно върху чревната флора:

❌Рафинирана захар и храни, които я съдържат. Заменям я с мед, малки количества кокосова захар или плодове;

❌Пържени храни;

❌Силно преработени храни.

Също така ежедневно консумираме храни, съдържащи полезни бактерии, или т.нар. пробиотични храни. Някои от тях приготвям сама у дома, други купувам от сигурни източници:

✅Домашно кисело мляко, за което съм ви разказвала ТУК

qrf

 

✅Ферментирали зеленчуци, които приготвям по рецепта на Яна Данаилова.

IMG_20200713_103819

В бурканчета поставям добре измити и нарязани на подходящи парчета пресни зеленчуци (морков, карфиол, чушки, червено цвекло), наливам до горе солена вода (на 1 литър вода слагам 1 с.л. сол, най-добре келтска), затварям ги и ги държа на тъмно в шкаф в продължение на 5 дни. Всеки ден претаквам, т.е. изливам водата в чист съд, след което веднага я връщам обратно, затварям бурканите и отново в шкафа.

На петия ден са готови за консумация, прибирам ги в хладилника и консумираме до 10 дни. Зеленчуците стават приятно кисели, течността придобива лек мътен цвят благодарение на полезните лактобацили, които се развиват вътре. Големият ми син Алекс обича да хапва зеленчуците, особено морковите, като бонбонки, а аз пия и водата.

IMG_20200711_134624

 

✅Ябълковият оцет е друга пробиотична храна, която аз лично консумирам сутрин на гладно: 1 ч.л. в чаша с вода. Взимам си винаги хубав български ябълков оцет от фермерски пазари, задължително в стъклена бутилка.

✅Ферментирало ядково сирене, което започнахме да купуваме, след като решихме да намалим консумацията на млечни продукти (сирена, кашкавал, извара). Избирам основно Delishu, защото е български продукт и е вкусен, децата ми също го харесват много. Представлява деликатес от заквасено кашу, което може да се консумира като добавка към салати, готвени ястия, за мазане върху филийки.

qrf

 

Освен пробиотични храни обаче, трябва да консумираме и такива, богати на пребиотици. Най-общо пребиотиците са важни за пробиотиците, тъй като те са тяхната храна, т.е. двете вървят ръка за ръка. Разликата между пробиотиците и пребиотиците е, че първите са живи организми, а вторите са несмилаеми въглехидрати във вид на диетични фибри. Но помнете, че не всички фибри са пребиотици.

Храните, с които най-често си набавяме у дома пребиотици са:

✅Банани

✅Бадеми

✅Чесън

✅Лук

✅Ябълки

 

Накратко, старая се да консумираме изброените храни по малко всеки ден, диетата ни да включва повече сурови, сезонни и пресни храни, да консумираме по-малко силно преработени и дълго готвени ястия, защото топлинната обработка убива полезните бактерии (наред с вредните) и унищожава други полезни вещества като витамините, например. Когато се налага прием на антибиотик, задължително приемаме и пробиотици, както и когато забележа дълготрайни храносмилателни проблеми у някой член на семейството, за което ще ви разкажа допълнително скоро.

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Как се грижим за здравето на червата чрез храната

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.