Боб мунг: ползи и две идеи за консумацията му

Боб мунг не е много популярна бобова храна у нас, но може да се намери лесно по магазините и освен това има много предимства и ползи за организма. Ето някои от тях:

💚 За разлика от нашия бял боб, зеленият наподобяващ грахчета боб мунг не причинява газове и се усвоява по-лесно от храносмилателната система;

💚 Не се нуждае от предварително накисване, както фасула, лещата, нахута;

💚 Боб мунг е един от най-добрите източници на растителен протеин;

💚 Изключително богат на фибри, магнезий, фосфор, желязо, цинк, селен, калий, витамин С, витамин В6, В9 и В12, фитоестрогени и омега-3 полиненаситени мастни киселини;

💚 Има много приятен мек вкус, леко сладък, напомня на ядки;

💚 Заради полезните му свойства е подходящ и за малките деца, за бременни и кърмачки (бременните трябва да избягват само покълналия боб мунг);

💚 Може да се комбинира със зеленчуци, с други бобови храни, но една от най-добрите комбинации е с ориз, която ще ви представя след малко;

💚 И не на последно място, може да се консумира и покълнал, като това дава възможност да вземем максимума от полезните му вещества. Покълналите зрънца боб мунг имат много приятен вкус, меки и сочни са, леко хрупкави. Започвам именно с метода за покълване.

За да покълнем боб мунг е необходимо да имаме хубави биологично отгледани зърна (за да са максимално чисти). Аз използвам тези на Био Класа.

Накисваме половин чаша зърна в 1 чаша вода за една нощ (от 8 до 12 часа). След това изплакваме хубаво и прехвърляме зърната върху чиста кърпа, разстиламе ги и ги оставяме за 1-2 часа да изсъхнат хубаво.

Изсипваме ги в чиста купа и ги покриваме с чиста кърпа (за да дишат, т.е. не ги затваряме в буркан). Оставяме ги на плота за 24 часа.

След 24 часа зърната изглеждат ето така ⬇ и вече можем да ги консумираме:

Аз ги добавям в салати, но понякога си ги хапвам и така като ядки. Една идея за салата е краставица, червена чушка, червен лук, покълнали зърна боб мунг, зехтин, сол и балсамов оцет.

Зърната съхранявам до 1-2 дни в хладилника, затворени плътно в стъклен буркан, като колкото по-рано се консумират, толкова по-добре, тъй като след това има риск от развитие на бактерии, заради което и не се препоръчват на бременни жени, но за всички останали са вкусна и много полезна храна, богата на антиоксиданти и аминокиселини.

Боб мунг е много вкусен и сготвен, като втората ми идея е за едно много лесно ястие, вдъхновено от индийската кухня, където този вид бобова култура се консумира много. Дал е общо название за ястия, които се приготвят с варива. Има всякакви разновидности, като аз обичам най-много рецептите с домати и куркума заради прекрасния сгряващ душата цвят, който се получава и апетитния аромат.

Мунг дал с кафяв ориз басмати

Необходими продукти:

3 с.л. олио или кокосово масло

1 глава лук, нарязана на ситно

2 скилидки чесън, накълцани на ситно

1 зелена чушка, нарязана на дребно

1 морков, настърган на едро

3 домата, обелени, почистени и нарязани на дребно

1 ч.л. кокосова или кафява захар

1 ч.ч. боб мунг (няма нужда да се накисва предварително)

1 ч.л. куркума

1/2 ч.л. кимион на прах

1 с.л. доматено пюре

4 ч.ч. вода

сол на вкус

Необходими продукти за кафявия ориз:

1 ч.ч. био кафяв ориз басмати

1 пръчка канела

3-4 зрънца карамфил

1 дафинов лист

1 звездичка анасон

сол на вкус

2 ч.ч. вода

2 с.л. кокосово масло без аромат

Задушавам лука в загрятата мазнина, докато омекне.

Добавям чушката, моркова, чесъна и малко вода и готвя 5-6 минутки.

Добавям подправките, изплакнатия и отцеден боб мунг и водата и готвя, докато бобът омекне, а течността се редуцира (отнема около 1 час).

След това добавям нарязаните домати, захарта и доматеното пюре и готвя още около 30 минутки, докато получа гъст сос.

За да направя ориза, изплаквам 1 ч.ч. кафяв ориз басмати и го сварявам с 2 ч.ч. вода и подправките за 12 минутки, след което го похлупвам с капак, премествам от котлона и оставям да изстива.

След 10-15 минутки добавям кокосово масло без аромат и разбърквам леко с вилица. Преди да поднеса, махам подправките.

Сервирам ястието, като сипвам ориз в едната половина на плитка паница и мунг дал в другата половина. Добавям листенца пресен магданоз (по традиция се добавя пресен кориандър, но у нас не е толкова разпространен, освен това у дома не понасяме аромата и вкуса му), затова магданозът е чудесна алтернатива.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.