Есента е перфектното време за карфиол. В големи количества. Или направо цял, изпечен на фурна с ароматни подправки. Този зеленчук определено не е от любимите на децата, но ако им го предлагаме често, под различни форми, дадем им шанс да го опознаят, дори малко да си поиграят, ви гарантирам, че ще го пробват. И може да го заобичат дори.
Моите деца харесват карфиол. Алекс пръв го заобича, хапва го всеки път, когато го приготвя на фурна. Тервел беше скептичен, като всяко дете, но постепенно започна и той да го опитва. Дори, ако забравя да му сложа в чинията, се пресяга към моята и си взима парченце карфиол.
Един от начините да накараме децата да проявят интерес към този полезен, но странен за тях зеленчук, е като си поиграят с него. Знаете, че обичам да каня децата да ми помагат в кухнята, както и да ги насърчавам да готвят в тяхната детска кухня, като често им предоставям храни, с които да се упражняват. Когато готвя карфиол и ми трябват накъсани цветчета, давам тази задача на децата. Интересно им е да късат парченцата, Тервел често се опитва да ги яде сурови. Пада голям смях.

Обикновено го готвя на парчета, оваляни в олио, куркума, червен пипер и сол. Пека ги на 200 градуса, докато омекнат, а крайчетата се запекат. Но понякога предпочитам да изпека цяла глава. Отнема повече време, но когато се нареже на парчета, получавам великолепни порции от крехък, ароматен и вкусен карфиол. Отвън е приятно запечен, а вътре остава сочен, мек и топящ се в устата.

Ето как го правя:
Загрявам фурната на 200 градуса.
Взимам цяла глава карфиол, почиствам листата, отстранявам дръжката и го измивам хубаво.
Разбърквам 1/4 ч.ч. олио, 1 с.л. червен пипер (това е задължителната съставка), 1с.л. куркума, 1 с.л. рас ел нахут (марокански микс от бахар, черен пипер, кориандър, индийско орехче, кардамон, карамфил, джинджифил) или 1 с.л. къри и накрая щипка сол.


Първо изливам 1/3 от тази смес в основата на карфиол, за да вкарам вътре ароматите.

След това го обръщам и с помощта на готварска четка намазвам обилно отвън целия карфиол.

Покривам с фолио и пека за 30-40 минутки в зависимост от големината на главата.
Когато карфиолът омекне, махам фолиото и оставям да се запече отгоре за 20-30 минутки, като намалявам градусите на 180.
Така изпечения карфиол може да се поднесе по десетки начини. Аз го поднасям като гарнитура към месни кюфтенца за децата, върху основа от кус кус или яхния с леща, с пресни листни салати или поръсен с ядки, каперси и сурови червени чушки.
