Уикенд в Пловдив с децата: къде да спим, къде да ядем, какво да посетим

Пловдив е изключително вълнуващ град, който предлага различни видове туризъм и ще се хареса на много хора, малки и големи. С децата сме били в Пловдив и преди, но сега вече са по-големи и мога по-обективно да оценя кои атракции и места им харесват най-много. В тази статия ще ви представя накратко нашия престой в града, трите места, които се харесаха най-много на децата и ще ви дам полезни съвети, ако решите да го посетите и вие с децата.

Къде да спим?

По препоръка си запазихме стая в къща за гости Hill House Plovdiv и останахме очаровани. Намира се в началото на Архитектурно-исторически резерват „Старинен Пловдив“ (или Старият град) на ул. Съборна 27. Къщата има богата история и е обявена за паметник на културата от местно значение. Изцяло възстановена е по архивна документация, а от 2019 година започва да приема гости. Къщата е на около 5 минути от главната улица на града, от Античния театър и от Капана, но същевременно е разположена в тиха и спокойна уличка.

Собственикът на къщата ни посрещна много топло, разказа ни кои са най-подходящите места за посещение с деца и през цялото време на престоя ни се интересуваше как сме и дали си изкарваме добре. Към цената за нощувка имахме и закуска на блок маса в ресторанта на хотела, който е много приятен и уютен. Закуската беше разнообразна с палачинки, баница, кроасани, яйца, деликатеси и добавки като мед, плодови сладка и пресни плодове.

Стаята ни беше на последния трети етаж, а децата се забавляваха много сутрин да гледат през прозореца и да наблюдават събуждането на големия град.

Харесах много чистотата, уюта и удобството на всяка мебел в стаята. Спалнята беше голяма и на нея спахме спокойно аз и момчетата, а мъжът ми спа на разтегаем диван, който се оказа също доста удобен. Банята беше просторна, изпълнена с достатъчно естествена светлина през деня, едновременно семпла, но и функционална. А това е важно, когато си с малки деца. Без съмнение вече ще отсядаме само в Hill House, когато посещаваме Пловдив.

Къде да ядем?

Имахме само осигурени закуски, така че трябваше да си потърсим подходящи местенца за обедите и вечерите. За нас с мъжа ми Капана беше най-удачното място за хапване. Посещавали сме го няколко пъти и сме хапвали на различни места там, а сега беше време да посетим отново любимите ресторанти и да видим дали и децата ще ги оценят подобаващо.

Паваж – тук хапнахме свежа салата „Паваж“ с чудесни селски домати, а децата си харесаха кюфтенца „Мими Иванова“ с печени картофки.

Айлякрия – децата оцениха най-силно домашния хумус, който поднасят тук с пръчици от моркови и ябълки, аз хапнах свежа салата, а мъжът ми хареса най-много сандвич с дърпано свинско.

Арт и Шок – тук правят едни от най-вкусните кюфтенца от нахут, поднесени с патладжан и веган майонеза. Децата хапнаха агнешки кюфтенца със салата и домашен чипс.

Сладкарница НИКО – нито една лятна екскурзия не може да мине без сладолед. Тук децата си харесаха веган шоколадов сладолед с парченца портокал във фунийка, което съвпадна и с моя избор и тримата останахме супер доволни. 

Съвет: ако искате да хапвате в някой ресторант в Капана, най-добре е да си направите резервация за обяд или вечеря. Първия ден имахме късмет, защото по принцип вечеряме с децата в 18:00ч и намерихме маси, които бяха резервирани за 20:00ч. Но ако вие хапвате по-късно, просто минете през деня, харесайте си ресторант и си запазете маса за желания час.

Какво да посетим с децата?

В Пловдив има десетки интересни места за децата, но тук ще ви разкажа за трите, които не бяхме посещавали преди, които са на пешеходно разстояние от хотела ни и където децата се забавлявах най-много.

Регионален Природонаучен музей

С децата сме посещавали Природонаучния музей в София и веднага реших, че и този ще им хареса. Всъщност не просто им хареса тук, а бяха супер впечатлени. Регионалният природонаучен музей в Пловдив разполага с впечатляваща сбирка от представители на флората и фауната на Земята, но не само препарирани експонати, а и живи такива. Тук се помещават няколко аквариума със сладководни и соленоводни риби и животни, както и терариуми със змии и влечуги.

Децата бяха привлечени най-много от живата акула, от рибите клоун, пираните и от електрическата змиорка. Тук видяха и кошер с истински пчели, а за финал изгледахме една прожекция в Планетариума (да!, има и такъв тук), посветена на Слънчевата система.

Музеят се намира на улица „Христо Г. Данов“ 34, като работното му време през събота и неделя е от 9:00 до 17:00ч.  

Ето и цените на билетите:

Деца до 7 години – 1 лев; Ученици и студенти – 4 лева; Възрастни – 6 лева.

Планетариум

Единични билети /2D/: Възрастни – 10,00 лв.; Студенти, ученици – 7,00 лв.; Деца до 7 години – 3,00 лв.

Епископска Базилика на Филипопол

И аз като чух за пръв път за тази забележителност, не успях да си представя с какво би била интересна за децата, но щом прекрачихме прага на музея, веднага разбрах. Музеят е построен съвсем скоро и отваря врати за посетители през пролетта на 2021 г. Построен е с цел да се запазят уникалните мозайки и артефактите, открити на място, населявано от хората от дълбока древност. Това е едновременно религиозен, социален и културен център за хората, населявали Пловдив в миналото.

Епископската базилика на Филипопол, античният предшественик на днешния Пловдив, е най-голямата раннохристиянска църква в страната. Открита при разкопките монета на император Лициний (308-324) дава основание на хипотезата, че базиликата е сред първите, построени в Римската империя след легализирането на християнството през 313 г. Размерите, украсата и централното разположение на църквата в близост до форума на античния град свидетелстват за голямата и влиятелна християнска общност във Филипопол. През годините базиликата се руши, но благодарение на инициативата и финансирането на Фондация „Америка за България“ и Община Пловдив през 2016-2017 г. Епископската базилика е изцяло проучена от екип на Регионалния археологически музей – Пловдив, воден от Жени Танкова, и реставратори под ръководството на доц. Елена Кантарева-Дечева и в последствие е построен настоящия музей, за да запази и покаже това историческо наследство и на нас. 

Още с влизането си, както споменах, притаихме дъх пред красотата на огромната мозайка, покриваща пода. Върху нея са монтирани стъкла, върху които посетители стъпват с калцуни. Децата в началото се страхуваха от стъклата, но бързо свикнаха и започнаха да разглеждат с голям интерес.

На втория етаж се намира още една голяма част от мозайката, но най-интересното за децата беше детският кът, посветен на археолозите и орнитолозите (тъй като върху мозайката са изобразени много различни на вид птици). По разбираем и атрактивен за децата начин са показани работата на археолозите, артефактите и тяхното значение, архитектурата на стария Пловдив. Върху интерактивни маси децата могат сами да правят археологически открития или да си оцветят съвсем сами мозайка.

Могат да наредят парчетата от старинни съдове за хранене (частите са магнитни и когато ги наредят правилно, се появява картинка на храната, която са консумирали едно време жителите на Филипополис).

Базиликата се намира в центъра на града, на бул. „Княгиня Мария Луиза“ 2. Работи всеки ден от 9:00 до 18:00ч. Фамилният билет (двама възрастни и две деца) е 24 лв.

Цар Симеоновата градина 

Чудесен градски парк, зелен и прохладен, който се намира отново близо до Стария град. Създадена е през далечната 1892 година и е провъзгласена за паметник на парковото изкуство. Тук е запазен още от времето на нейното създаване класическият фонтан на Богинята на плодородието Деметра, изваян от италианския скулптор Арналдо Дзоки. Има красив шадраван с лилии и червени, златни и черни рибки.

Навътре в парка се намира езерото с Пеещите фонтани, които през лятото привличат хиляди пловдивчани и гости на Пловдив. Заради ранното лягане на децата не успяхме да гледаме техния спектакъл, но през деня децата се намокриха обилно на пръските, които се намират пред фонтана и които се оказаха чудесно забавление за децата в летните жеги. За целта отидохме малко преди обяд и носихме резервни дрехи, за да преоблечем децата, след като се намокрят.

Има две хубави площадки за игра, едната е подходяща за по-малките дечица, а втората, по-голямата, има висока пързалка, въртележка, люлки и много катерушки, тунели и джип за малките любители на приключенията и катереното. Тук прекарвахме голяма част от следобедите, защото беше прохладно, а децата изразходваха енергия в щури игри.

Паркът се намира на улица „Велико Търново“ 11А и е отворен денонощно.

*Публикацията не е спонсорирана, а описаните услуги са платени със собствени средства.

Източници на информация за Парка: Уикипедия

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.