Обожавам пролетта заради всичко зелено и свежо, което ни носи. Най-вече заради зелената храна. Защото е вкусна и помага на тялото да се освободи от натрупаните токсини, благодарение на хлорофила. И репичките разбира се! Всичко цветно и пълно с живот ми е на сърцето и на трапезата.
Спазвам правилото, колкото по-тъмна и наситено зелена е храната, толкова по-добре. И добавям и червени, оранжеви или жълти нотки. Репички, моркови, пресни картофки. Старая се да хапвам на обяд салати, за да помогна на естествените детоксикиращи процеси в тялото ми. Сега ще ви покажа как да си приготвяте детокс салата, която не само да ви засити, да ви нахрани на клетъчно ниво, но и да помогне на тялото да се освободи от излишните и вредни неща*. Това не е панацея, но помага на тялото, а всяка храна, която му помага да работи оптимално, е хубава. И съвсем не е скъпа. За всяка салата ще ползваме само няколко съставки, но ще ги комбинираме за отличен вкус и максимални ползи.

Като за начало да разгледаме какво представлява пролетната детокс салата. В нея има хлорофил, който присъства благодарение на зеленолистните. Съдържа и минимум 1 пресен пролетен зеленчук, богат на витамини и минерали, растителни източници на полезни мазнини и растителни източници на протеини. Детокс салатата следва принципите на постите, т.е. не добавяме нищо от животински произход, така че за всички, които спазват постите, приготвянето на подобни салати ще е песен.
Хубавата пролетна детокс салата се състои от:
- Зеленолистни – спанак, кейл, рукола, маруля, коприва, лапад и всякакви листни салати
- Пролетни зеленчуци – моркови, пресни картофи, репички, аспержи, тиквички
- Протеин – сварен нахут, грах, киноа, фасул, леща, лимец
- Полезни мазнини – зехтин, авокадо, конопено семе, чиа, ленено семе, тиквено семе, сусамов тахан
- Ароматни и лечебни подправки и билки – пресен лук, пресен чесън, левурда (див чесън), копър, магданоз, мента
- Киселина – ябълков оцет, лимон, лайм
Пригответе своята детокс салата с минимум по една съставка от всяка от изброените групи. Ще получите свеж, хранителен, засищащ и много вкусен обяд, който ще ви зареди със сили и няма да ви докара тежест и сънливост след обяда. Поне при мен действа така. На мен често ми се доспива и нямам много мотивация за работа, ако съм хапнала по-обилен обяд, преминал термична обработка или с прекалено много въглехидрати. Но когато хапвам богата салата със семена, варива или зърно, се чувствам едновременно заситена и енергична.
За да си приготвяте такъв обяд, трябва да планирате добре менюто си и да се заредите със свежи храни, както и да накисвате предварително зърното и семената, които ще добавите в салата. Напомням, че зърната, семената и варивата се накисват, за да премахнем антинутриентите (фитинова киселина и ензимни инхибитори), които не ни позволяват да усвоим пълноценно техните полезни вещества. Ето накратко колко време изискват всяка от изброените храни за накисване:
Нахут, фасул и кафява леща – минимум 12 часа
Киноа – минимум 8 часа
Лимец – минимум 12 часа
Тиквено семе – минимум 8 часа
Слънчогледово семе – минимум 2 часа
Конопено семе – не се накисва
След като се изкиснат, ги изплакваме и варим в подсолена вода, докато се сварят. Отцеждаме и добавяме към салатата топли или ги изстудяваме.
Желателно е и зеленчуците, особено листните, да бъдат накисвани за няколко часа във вода с малко сода, за да премахнем всичко вредно, с което са били обработвани. Това НЕ важи за храните, които са отгледани от биологично стопанство или домашните храни, за които знаем, че НЕ са били пръскани или наторявани с химически торове. Имайте предвид, че всяка химия в храните (всички химически торове и препарати, които не са естествена част от почвата или растенията), се натрупват в човешкия организъм и с времето могат да предизвикат заболявания.
Може да се водите от списъка на т.нар. „мръсни храни“ или “Dirty dozen”, който се изготвя регулярно на база изследвания върху зеленчуци и плодове и категоризирането на най-замърсените с пестициди и респективно „Чистите 15“ или “Clean Fifteen” – храните, в които най-рядко се откриват следи от пестициди. За 2021 г. списъка на „Мръсните 12“ са оглавявали следните храни:
- Ягоди
- Спанак
- Кейл
- Нектарини
- Ябълки
- Грозде
- Череши
- Праскови
- Круши
- Чушки
- Целина
- Домати
И сега най-накрая да преминем към идеите ми за салати. Помнете, че това са само идеи, вие можете да замествате и добавяте, каквото ви е на сърце. Важното е да има много зеленина, растителни източници на протеини, полезни мазнини и хубав дресинг, който е изцяло по ваш вкус.

Салата със спанак и леща:
Листенца пресен спанак
1 малка глава лук, нарязана на тънки полумесеци
1 краставица, нарязана на колелца
1 връзка репички, нарязани на тънко
1/2 ч.ч. сварена кафява леща
1 стрък пресен чесън, накълцан
зехтин
ябълков оцет
сол и черен пипер на вкус
Всички съставки се нарязват, добавят се сварената леща и се овкусява с дресинга.
За да приготвите дресинга, смесете зехтина и киселината (ябълков оцет или лимонов сок) в съотношение 3:1 (3 с.л. зехтин и 1 с.л. киселина).


Салата с тиквички и боб:
1 тиквичка, нарязана под формата на спагети с помощта на спиралайзър или с белачка за картофи
1 морков, нарязан по ваш вкус
1 чаша сварен бял боб
Микс от дребни листни салати
1 стрък пресен чесън, накълцан
Лимонов сок
Зехтин
Сол и черен пипер на вкус
Всички съставки се смесват и овкусяват.

Салатите с варива са много питателни, мен лично ме засищат и дълго не усещам глад, затова ги предпочитам за лек обяд през делничните дни, когато имам много задачи.

Салата с аспержи и лимец:
4-5 аспержи, нарязани на тънко с помощта на белачка за картофи
2 шепи пресен спанак
1 връзка репички, нарязани на тънко
2-3 стръка прясна мента
1/2 ч.ч. сварен лимец
1 стрък зелен чесън
1 стрък зелен лук
зехтин, лимонов сок и сол на вкус
Всички съставки се сместват в купа и се овкусяват.

Салата Табуле е чудесна основа, която може да се разнообразява по доста начини. Вместо магданоз, можем да ползваме накълцан на ситно спанак, лапад или коприва. Не се страхувайте да консумирате копривата сурова. Изсипете листата в купа и я попарете с гореща вода, след което веднага изсипете в купата лед и студена вода. Отцедете и накълцайте листенцата, добавете лимонов сок и вижте колко крехка и вкусна храна се получава. Комбинацията от витамин С в лимоновия сок и желязото в копривата е феноменална, тъй като този полезен витамин увеличава абсорбцията на минерала.

Табуле с коприва и репички:
¼ ч.ч. сварен булгур
2 шепи прясна коприва, накълцана на ситно
1 чаша чери домати, накълцани на ситно
1 връзка репички, нарязани на тънко
1 стрък пресен лук, накълцан
1 стрък пресен чесън, накълцан
Зехтин, лимонов сок и сол на вкус
Смесваме всичко и овкусяваме.

*Това не е медицински съвет, а идея за консумация на полезните храни. Ако изпитвате индивидуална непоносимост към някой от продуктите, го избягвайте или се консултирайте с хранителен специалист.
Да ви е вкусно и полезно! ☺