Хранителните отпадъци не само означават излишни разходи за нас, но и са вредни за околната среда. Знаете ли, че около 1/3 от храната, произведена в световен мащаб, се губи или изхвърля. Същевременно повече от един милиард души по света страдат от недохранване. Хранителните отпадъци означават не само пропусната възможност за изхранване на гладните, но и излишни разходи за производителите и за нас, потребителите. Освен това изхвърлената храна, заедно с останалите ни отпадъци, отива на сметища, където гниейки, отделя метан, парников газ, който е главният виновник за глобалното затопляне.
Още повече се убедих в проблема с хранителните отпадъци, след като се записах в организираната от столична община обучителна програма Зелена школа 2022, по проекта Food Wave. Имаме чудесни лектори, сред които Катрин Томова, консултант по устойчиво развитие и Антония Чиликова, консултант и преподавател по алтернативен туризъм и инициатор на събития, подкрепящи развитието на селските райони.
Прекомерната консумация и изхвърлянето на храна е проблем, който има нужда от решение и всяко едно домакинство, без значение колко е голямо, може да допринесе с решения чрез малки ежедневни стъпки. Споделям ви моите практики в кухнята, които ми помагат да купувам рационални количества храна, да я използвам максимално ефективно и да изхвърлям никакво или минимално количество от нея.
Като начало трябва да знаете, че винаги планирам седмичното меню и пазарувам със списък. Когато пазарувам сама, купувам само неща от списъка, а ако видя някаква свръх добра промоция на продукти извън списъка ми, ги купувам само, ако са дълготрайни и знам, че ще ги използвам ефективно.
Ако пазарувам с децата, онлайн или във физически магазин, ги предупреждавам, че могат да изберат само едно единствено нещо извън списъка. Често децата участват в изготвянето на списъка с необходими продукти и в самото планиране на менюто, така че са наясно, че купуваме само неща, които ще ни трябват през идната седмица. Освен това е важно никога да не пазаруваме на гладен стомах, защото тогава и възрастните, и децата сме предразположени да взимаме неразумни решения за покупка на храна.
Когато пазаруваме със списък, изготвен на база планирано меню през седмицата, можем да намалим значително количеството плодове и зеленчуци, които биха се развалили преди да ги консумираме, както и да купим точно такова количество месо, мляко, яйца или прясна храна, които ще ни трябват, а не повече. Ако все пак купим повече от нещо или пък не го изядем на време, има решение и за това.
Стига храната вече да не е мухлясала, можем да приготвим десетки вкусотии, като комбинираме няколко продукта. Дори в хладилника ни да има само 3-4 съставки, отново можем да измислим нещо вкусно, вместо да поръчваме готова храна или да тичаме до магазина за още продукти. Ето какво правя аз:

Крем супа от остатъчни зеленчуци
Редовно приготвям супички с останали зеленчуци в хладилника. Един поувехнал морков, половин корен пащърнак, 3 малки картофа, малко останала тиква, една глава лук и готово – с кореноплодните никога няма да сгрешите в комбинациите. Същото можете да направите и с останали гъби или със зеленолистните, чиито сезон е с разгара си – когато започнат да увяхват, просто направете зелена крем супа. Омекнали домати и червени чушки се превръщат в уникално вкусна супа – само ги изпечете на фурната и след това пасирайте с малко вода, чесън, риган или босилек.

Песто с увехнали зеленолистни или билки
Като споменах зеленолистните, трябва да добавим и тази идея. Ако имате у дома повече коприва, лапад, спанак, левурда или други зеленийки и се опасявате, че ще увехнат преди да успеете да сготвите всичко, направете песто. За целта смелете с чопър или блендер листата заедно с чесън, орехи или слънчогледово семе, лимонов сок, зехтин, сол и черен пипер. Изсипете в стъклени буркани с винт и съхранявайте в хладилник до 6-7 дни. Можете да добавяте от соса в салати, супи, да мажете на филийки или да комбинирате със спагети или друг вид паста.
Доматен сос с омекнали домати
Ако имате повече домати, които вече започват да омекват, направете доматен сос и ги хапнете с паста или пък замразете. Пасирайте доматите, добавете чесън, риган, сол и черен пипер и кипнете на котлона с малко вода. Гответе, докато се сгъсти, добавете накрая малко зехтин и сте готови.

Презрели плодове вместо захар
Когато имате омекнали плодове като банани, ябълки или друг сладък плод, вместо да ги изхвърляте, ги намачкайте, нарежете на ситно или рендосайте и ги добавете към печива. Намачканите банани са чудесни за сладкиши или овесени сладки и заместват захарта. Същото важи и за ябълки и круши, които можете да рендосате и да добавите в сладкиши или кексчета.

Галета или крутони с изсъхналия хляб
Когато хлябът ви е сух, но все пак става за консумация, не го изхвърляйте. Едининият вариант е да го смелите в чопър, докато получите трохи. Може да добавите сол и сухи подправки по ваш вкус и ще получите чудесна галета. Вторият вариант е да нарежете останалия хляб на кубчета, да ги поръсите с малко зехтин и подправки и да ги изпечете за кратко във фурната. Освен това можете да си направите чудесна салата Панцанела, която е на основата на домати и да сложите кубчета хляб, които ще поемат от образувалият се сос и ще станат превъзходни на вкус. А третият вариант е да приготвите хлебен пудинг, в който можете да сложите и увехнали зеленчуци.

Пай с останалото месо
Когато пека пиле или риба и ми остане месо, не го изхвърлям, а приготвям т.нар. овчарски пай, в чиято плънка слагам изпеченото вече месо, моркови, грах (замразен или от консерва), отгоре покривам с картофено пюре и пека във фурната. Така се получава чисто ново ястие. Ако месото е малко и не стига за една тава, пека в индивидуални керамични огнеупорни панички, толкова порции, за колкото имам необходимите продукти.