Снощи се проведе заключителната среща на инициативата Зелени школи 2022, в която имах щастието да участвам и от която научих толкова много неща за устойчивото производство на храна. Зелени школи 2022 се провеждат като част от проекта Food Wave и се реализират с подкрепата на Столичната община. Целта на инициативата е да ни информира и обучи как да избираме и потребяваме храната така, че да оставяме минимален отпечатък върху околната среда. Имахме поредица от виртуални лекции, както и практически занимания и посещения във ферма за биологично земеделие, мандра и градина за градско земеделие.

Аз лично, като кулинарен блогър, се включих не само, за да се образовам, но и да науча как мога чрез своите платформи тук и в социалните мрежи да споделям наученото и да вдъхновявам повече хора да следват принципите на устойчивото производство, избор и консумация на храна. Затова сега ще ви ги изброя без да претендирам, че изчерпвам всички, но с идеята, че това е едно добро начало.
От фермата до масата
Това е основен принцип, водещ в Зелени школи 2022. Идеята е да избираме храна, която е произведена на местно ниво и не минава през излишни канали за дистрибуция и продажба, а по възможност идва директно при нас. Трябва да знаете, че най-полезната храна за всеки човек, е тази, отгледана близо до мястото, където той е роден и живее. От еволюционна гледна точка организмът ни усвоява най-добре тази храна, която е типична за неговия географски регион. Затова аз винаги повтарям, че е най-добре да се храним с местна сезонна храна.
За целта може да купуваме храната си от фермерски пазари, да се свържем с малки производители, които имат собствени градини и ферми и продават своята продукция (във фейсбук има групи за целта), да купуваме от местни мандри и производители на продукти от пасищно отглеждани животни (като чифлик Ливади), да четем етикетите и да следим храната къде е произведена, тъй като има български фирми, които пакетират вносна храна и я представят като българска.
Аз се стремя да избягвам пазаруването в големите вериги магазини, в които преобладават вносните храни, но има и такива, които стимулират местните производители, добър пример за това е инициативата BILLA градини, т.е. ако пазарувате от този супер маркет, четете етикетите и избирайте само зеленчуци и плодове, произведени в България. Има и чудесни малки магазини, които предлагат продукти на местни производители като Домашница, например.
Собствено производство
Можете да пробвате да си отглеждате храната сами, като дори само едно растение да отгледате, ще се почувствате много горди, повярвайте ми! В саксийки или голяма кашпа на балкона може да посеете семенца и заедно с децата да се грижите с тях. Ние имаме дървена кашпа, в която посяхме тази пролет репички, спанак, джоджен, лук, копър и кресон. За съжаление копърът ни не се върза, но имахме чудесна реколта от репички и марули за салата, а пресният джоджен е уникално добра подправка за боб чорба.


Без опаковка
Друга инициатива, която подкрепям, е Юли без пластмаса, чиято цел е да ни информира и вдъхнови да намалим потреблението на еднократни пластмасови опаковки и консумативи. Не е толкова трудно, колкото си мислим, дори като започнем веднъж, лесно се превръща в навик. За целта аз лично започнах като замених найлоновите торбички за храна с такива за многократна употреба. Закупих си няколко броя, които седят в всички чанти, раници и якета, които ползвам и така са ми под ръка във всеки магазин, в който би ми се наложило да вляза за храна.

По повод Юли без пластмаса имам специално партньорство със сайта EcoKompas, който ни дава 10% отстъпка от всички свои продукти, ако ползвате промо код kristina10 (до края на месец юли 2022 г). Така че може да си поръчате торби за пазар за многократна употреба, както и да разгледате други техни продукти (аз не взимам нищо от това партньорство, просто искам да стимулирам повече хора да изберат еко материали пред пластмаса 🙂
Планиране и пазаруване със списък
Практикуваме го от доста време и мога да ви гарантирам, че освен, че спестяваме пари, намалихме много и отпадъците у дома. Пазаруваме големи количества храна 2-3 пъти седмично, само със списък, за да избегнем купуване на прекомерни количества храна, която бихме изхвърлили, ако се развали преди да успеем да я консумираме. Ако видим изгодна промоция на храна, купуваме само ако е дълготрайна и е в разумни опаковки, т.е. избягваме промоции тип „Купи пакет от 1 кг с подарък малко пакетче от 200 г“, това не е разумна опаковка.
Зеленчуци и плодове купуваме в малки количества, за да не се развалят бързо. Ако видя, че даден продукт започва да повяхва, го използвам практично. Ето примери:
Когато бананите започнат да покафеняват, ги обелвам, нарязвам на парчета и прибирам в кутия в хладилника. С тях приготвям сладолед за децата (замразени банани, авокадо и какао на прах и става разкошен шоколадов сладолед)
Плодове, които увяхват, влагам в сладкиши, мъфини или гофрети.
С останали бройки зеленчуци като картофи, пащърнак, морков, броколи и др. правя разкошни крем супи.
Увехнали зелении като спанак, кейл, зелен лук и др. влагам в омлети, банички, сос за паста или солени кексчета.
Ако и вие имате идеи или искате да споделите опит, пишете ми, да се подкрепим и вдъхновим взаимно 🙂
Статията НЕ е спонсорирана!