След като започнах темата за храните и в частност витамините, поддържащи здрава, красива и млада кожа, нека продължа с още две много важни съставки в диетата ни, а именно пробиотиците и колагена. А какво ще кажете да ги комбинираме двете, за да ни е още по-лесно и вкусно!
Да, точно това са направили от българската компания за пробиотици ProLact, като са създали един разкошен продукт, който започнах да приемам, и за когото ще разкажа след малко.

Нека първо изясним значението на пробиотиците и колагена за здравето и младия вид на кожата. Когато нашият микробиом е балансиран, това се отразява на цялото ни здраве, но можем да го видим най-вече по кожата си, която става по-млада и красива.
Да припомним какво беше микробиомът:
Това е вселена от микроорганизми, които населяват тялото ни, като значителна част от тях се намират в интестиналния ни тракт, влагалището и кожата ни, откъдето контролират много функции в организма. Някои от тези микроорганизми са полезни, а други могат да бъдат вредни.
Кожният ни микробиом има незаменимата функция да потиска възпаленията и да служи като бариера срещу патогените от околната среда.
За съжаление хроничният стрес, небалансираното и еднообразно хранене могат да доведат до нарушаване на микробиома и промяна в Ph-то на кожата. Това може да доведе до поява на акне (с което се борих дълго време преди да разбера добре значението на храната и микробиома), розацея, екземи и други кожни проблеми. Според научни изследвания пробиотиците оказват съществено влияние върху здравето на кожата и възстановяването на микробиома. Те могат да помогнат за лечението на екземи и акне, да подобрят хидратацията и дори да намалят риска от рак, причинен от вредното влияние на UV лъчите (1).
Когато приемаме пробиотици, полезните бактерии се заселват в нас и изместват лошите. Използването на пробиотични хранителни добавки подпомага здравето на кожата ни и балансирането на естествения й микробиом. Доказано е, че добрите бактерии, в частност Стрептококус Термофилус, стимулират производството на серамиди в кожата, които поддържат хидратацията и пречат на разпространението на пропион бактериите, причиняващи акне (2).
С възрастта Ph-то на кожата ни се увеличава, което я прави по-суха и създава среда за растеж на вредни бактерии. Аз, която винаги съм имала нормална към мазна кожа, започнах да усещам леко ефекта на възрастта си (35 години) и да наблюдавам повече сухота на нови места по тялото си. И тук отново на помощ идват пробиотиците.
Увреждането, причинено от ултравиолетовите лъчи, нарушава способността на кожата да се бори със свободните радикали, които се явяват страничен продукт от нашите метаболитни процеси и увреждат клетките ни. Изследвания показват, че пробиотиците балансират Ph-то и детоксикират кожата ни, като същевременно подобряват нейния вид (3). Освен това Лактобацилите подобряват защитните функции на кожата, намаляват възпаленията и зачервяванията, причинени от акне (4).
За да увелича приема на пробиотици чрез храната, отново избрах пробиотиците на ProLact, защото те не само съдържат голямо количество полезни бактерии – Лактобацилус Булгарикус и Стрептококос Термофилус, а и пептиди, които повишават кожния имунитет и имат антимикробно действие. Освен пептидите, те съдържат и късоверижни мастни киселини, които подобряват абсорбцията на вода, натрий и електролити. Това е от изключително голямо значение, защото тялото ни не може да ги произвежда само.

За да максимизирам ефекта от пробиотиците върху здравето на кожата си, избрах пробиотик за млада и красива кожа Prolact AntiAge, който съдържа и натурален колаген. Последният има редица важни ползи за тялото ни, най-известната от които навярно е способността му да поддържа кожата стегната и гладка. Колагенът е основен структурен протеин в нашето тяло.
Колагеновите влакна представляват нещо като „скелета“ на кожата, те отговарят за нейната здравина и еластичност.
За съжаление, след като прехвърлим 25 годишна възраст, неговият синтез започва да намалява с около 1 % на година, което може да звучи малко, но дава своето отражение върху целия организъм. Можем да открием дефицита на колаген по следните симптоми:
- Поява на фини линии, бръчици и
- Загуба на блясък на кожата
- Болка в мускулите и ставите
- Покачване на тегло и поява на целулит
- Отслабено зрение
- Липса на енергия
- Безсъние
- Чупливи нокти
- Изтощена цъфтяща коса
Известни са поне 16 типа колаген в човешкото тяло. Всеки от тях има различна функция. Тип 1 помага за здравето на кожата, бързото заздравяване на рани, заличаване на белези, предпазване от стрии и от целулит.
ProLact AntiAge е обогатен с хидролизиран биоактивен телешки колаген, преминал успешно през множество клинични изпитания, които доказват благотворните му свойства за здравето на кожата. Колагенът в пробиотиците на ProLact е произведен от френската компания Peptan.
Комбинацията между пробиотични бактерии и колаген е революционна на пазара. Доказано е, че полезните бактерии подобряват значително усвояването на колагена в организма, защото действат като транспортен носител до клетката. Затова този продукт с комбинирано благотворно действие е чудесна добавка към храната ми за здрава и млада кожа.
Като този Прасковен сладолед с пробиотик и колаген!

Това е един чудесен начин да се насладим не само на супер полезните за кожата ни плодове, каквито са бананите и прасковите, в комбинация със свежа мента и ароматен бадемов тахан, но и да добавим полезни за здравето ни пробиотици и колаген.
Необходими продукти:
2 замразени банана, нарязани на парченца
2 праскови, обезкостени и нарязани на парчета
3 стръка мента, листата откъснати (запазваме връхчетата за декорация)
2 с.л. бадемов тахан
4 мерителни лъжици пробиотик за млада и красива кожа Prolact AntiAge
В чопър смиламе замразения банан, прасковите, бадемовия тахан и ментата. Когато получим гъста кремообразна смес, добавяме пробиотичната храна и отново смиламе за кратко.
Разпределяме в чаши, декорираме с парченца праскова и ароматни листенца мента и се наслаждаваме мигновено.

Още за мястото на пробиотиците в моята кухня можете да прочетете ТУК.
Това не е медицински съвет, статията има информативен характер.
- Yu Y, Dunaway S, Champer J, Kim J, Alikhan A. Changing our microbiome: probiotics in dermatology. Br J Dermatol. 2020 Jan;182(1):39-46. doi: 10.1111/bjd.18088. Epub 2019 Jul 28. PMID: 31049923.
- Di Marzio L, Cinque B, Cupelli F, De Simone C, Cifone MG, Giuliani M. Increase of skin-ceramide levels in aged subjects following a short-term topical application of bacterial sphingomyelinase from Streptococcus thermophilus. Int J Immunopathol Pharmacol. 2008 Jan-Mar;21(1):137-43. doi: 10.1177/039463200802100115. PMID: 18336739.
- Mary-Margaret Kober, Whitney P. Bowe, The effect of probiotics on immune regulation, acne, and photoaging, International Journal of Women’s Dermatology, Volume 1, Issue 2, 2015, Pages 85-89, ISSN 2352-6475, https://doi.org/10.1016/j.ijwd.2015.02.001.
- Muizzuddin N, Maher W, Sullivan M, Schnittger S, Mammone T. Physiological effect of a probiotic on skin. J Cosmet Sci. 2012 Nov-Dec;63(6):385-95. PMID: 23286870.