Лятно време не минава без рибена чорба, още повече, че хапваме риба веднъж седмично почти през цялата година. Ако ми остане печена риба от някоя вечеря, я замразявам и използвам за супичка след време.

Мъжът ми ме научи на основите в приготвянето на рибен бульон и рибена чорба, аз си добавих някои неща по мой вкус и ето, че днес ви споделям една рецепта, с която икономично и природосъобразно да приготвим рибена чорба с една риба, която да стигне за едно четиричленно семейство.

Можете да я приготвите, както с една прясна риба, така и да добавите замразена печена риба, за да я оползотворите и да не изхвърляте храна. Най-важното е да пазите главата и костите на рибата, защото именно от тях става хубав рибен бульон.
Необходими продукти за бульона:
1/2 глава лук, нарязана на ситно
1 морков, нарязан на колелца
1 средно голяма риба (лаврак, ципура или пъстърва)
1 с.л. сушен девесил
сол на вкус
Необходими продукти за чорбата:
1/2 глава лук, накълцана на ситно
3-4 средни картофа, обелени и нарязани на кубчета
1 зелена чушка, нарязана на ситно
1 добре узрял или леко презрял домат, накълцан на ситно
1 яйце на стайна температура
100 г кисело мляко
2 с.л. зехтин
сол и девесил на вкус
1 лимон
Разделяме главата и опашката от тялото на рибата.
За да приготвим бульона, слагаме всичко в тенджера и заливаме с 2 литра вода. Оставяме да се вари на умерен огън, докато се свари месото, времето за което зависи от вида на рибата и от нейната големина, но това се проверява лесно. Прокарайте вилица по най-обемната част от рибата или където месото е най-много, обикновено гърба и вижте дали месото се отделя лесно.
Изваждаме тялото, а останалите съставки, включително главата и опашката оставяме да се варят още 10-15 минути, за да се концентират вкусовете.
Когато рибата изстине, отделяме месото от костите и кожата, като премахваме внимателно всяка костица, особено ако малки деца ще хапват чорбата след това.
Отцеждаме бульона и го прехвърляме в чиста тенджера заедно с морковите. Те са омекнали и ще станат част от чорбата.
Добавяме картофите, чушката, лука и девесила и варим, докато картофите омекнат.
Добавяме доматите и варим още 10-тина минути, след което добавяме рибата.
Ако имаме замразена печена риба и ни трябва повече месо в чорбата, може да я добавим и нея.
Разбиваме яйцето заедно с киселото мляко и сипваме първо 3-4 лъжички от горещата чорба, за да уеднаквим температурата и да избегнем пресичане на яйцето.
Добавяме застройката и изключваме котлона. Оставяме тенджерата на котлона и след 5 минутки добавяме зехтина и изстискания лимонов сок.
Поднасяме с още прясно изцеден лимонов сок и магданоз по желание.
