Как подкрепям имунитета ни през есента

Студени сутрини, студени вечери и стискане на палци да не виждам сополи поне, докато не завали първият сняг. Преходният сезон е особено изпитание за имунната система на децата и за нервната система на майките. Обаче аз винаги се осланям на храната и се старая с повечко пресни плодове и зеленчуци, повечко супи и чайчета и с някоя и друга хранителна добавка да гоня настинките и вирусите надалеч.

Това са моите изпитани тактики за подсилване на имунитета на децата през есента:

Колкото се може повече пресни сезонни плодове – грозде и ябълки са любимите есенни плодове на децата ми, затова наблягам на тях. Алекс винаги хапва плодове сутрин, след детска градина също гледам да хапне плод. Тервел не е толкова голям фен на плодовете, но покрай батко си също хапва парченца праскова, ябълка или круша. Добавям плод към закуската, било сутрешна или следобедна, както и когато сме навън. Предлагам плодовете често с любими храни като ядки, например.

Сезонни плодове в момента са: ябълки, круши, грозде, смокини, сливи, нар, дюли, праскови, хинап

Пресни сезонни зеленчуци – тук отново Алекс се представя по-добре, той обича салати и хапва с апетит пресни червени чушки, та дори и люти. Но аз редовно предлагам и на двамата пресни зеленчуци и често единият гледа от другия и похапват заедно.

Сезонни зеленчуци в момента са: домати, чушки, патладжан, моркови, краставици, кейл, манголд, зеле, червено цвекло, тиквички, чесън, лук, картофи, бамя, карфиол

Колкото по-често предлагаме на децата пресни плодове и зеленчуци, толкова по-голяма е вероятността да започнат да ги хапват. Един-два отказа от тяхна страна не бива да ни спира да се стремим да ги храним здравословно.

Чесън – да, чесън. Добавям сурови пресовани скилидки чесън в салатите, сосове, супи, където мога. Натърквам препечени филийки или сварена царевица с чесън. Той е мощно природно средство за борба с вируси и бактерии, така че стига децата да не го усетят, добавям и си хапват. Засилва и апетита 😉

Супички – повече течна храна, с минимална термична обработка (никакво запържване). Аз варя съставките, след което добавям мазнина (обикновено зехтин или кокосово масло в края на готвенето, когато изключа котлона). През есента много обичаме крем супа от тиква, пащърнак и картофи.

Вода – колкото се може повече вода през деня. У дома децата си имат отделни бутилки с вода в детската стая и в хола по собствено желание и аз го подкрепям, стига да води до ефективна хидратация.

Чай – залагаме на планински билкови смеси, мурсалски чай, шипков чай, канела, плодове, ехинацея и др. Когато чаят поизстине, т.е. не е врял, добавям мед и лимон.

Пробиотик – задължителен компонент за добро имунно здраве. Знаете, че приемаме от доста време вече функционалните пробиотични храни на българската компания ProLact. Уникалното на пробиотиците ProLact е, че са разработени от екип водещи учени, първоначално за международната космическа програма ИнтерКосмос, като храна със специално предназначение за космонавтите. Използвани са за първи път при космическа мисия през 1988 г. Впоследствие, когато програмата прекратява дейността си, продуктът е разсекретен и достъпен за комерсиална употреба с цел подобряване общото здравословно състояние.

Тази есен заложихме на ProLact BioStim, който освен полезните пробиотични щамове Лактобацилус Булгарикус, Стрептококос Термофилус и Лактобацилус Рамнозус, съдържа и естествен млечен витамин D3 (Холекалциферол), ключов нутриент за имунното здраве.  

Подходящ е за цялото семейство и за деца над 2 годишна възраст. Добавям го в зърнени закуски, кисело мляко, смути, студен чай, сокчета и дори в изстудени супи (храната, в която се добавя, трябва да е под 40°С, за да не навреди на полезните бактерии).

Много съм удовлетворена от продуктите на ProLact и им се доверявам за пореден път, затова решихме да ви предоставим 15% отстъпка от поръчката на който и да е продукт от техния онлайн магазин Използвайте промокод KRISI15 при поръчка. Ако имате въпроси, не се колебайте да им ги зададете ТУК

Пребиотици – супер важни, защото това всъщност е храната на добрите бактерии. Ако желаем да населим интестиналния си тракт с добри бактерии, следва да приемаме и пребиотична храна, богата на фибри, с които се хранят бактериите. Такива храни са чесън, лук, банани, ябълки, круши, бадеми, пълнозърнести храни, царевица, овесени ядки и др. 

Минимум добавена захар – старая се да сведа до минимум захарта в менюто на децата, тъй като тя доказано намалява съпротивителните сили на организма. Вместо да купувам десерти с добавена захар като рафинирана захар или глюкозо-фруктозни сиропи, предлагам на децата домашни десерти с фурми, ядки и рожково брашно.

Включвам децата в приготвянето на храната колкото се може по-често, така стимулирам апетита и интереса им към здравословната храна.

И за финал, много разходки и игри на слънце и чист въздух, по възможност в планината! Повече пикници, докато времето позволява. Повече спорт на открито, колело, ройлери, всичко което стимулира движението.

Това не е медицински съвет!

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.