Бозата може да бъде доста полезна напитка, тъй като съдържа витамини от група В, както и пробиотични култури, на които се дължи и нейния кисел вкус (1). Тя е традиционна ориенталска напитка, известна най-вече в Турция, но и консумирана в големи количества и на Балканския полуостров. Ние сме отраснали с вкуса на бозата в комбинация с баничка. Има данни, че още древните траки, гърци и славяни са приготвяли боза с просо. Най-хубавата боза, която съм пила някога, беше в една много стара семейна бозаджийница в Истанбул.

По принцип бозата се приготвя чрез млечнокисела ферментация на различни зърнени култури като ръж, просо, пшеница, ечемик, царевица, ориз и други, според региона, в който се произвежда. В напитката се добавя и захар, която служи за храна на млечнокиселите бактерии и същевременно балансира киселия вкус в крайния продукт. При ферментацията на зърното нишестето и белтъчините в него се разпадат до вещества, които стават по-лесно усвоими за храносмилателната система.
Бозата, подобно на киселото мляко, има пробиотични свойства. „Добрите“ пробиотични бактерии имат множество ползи, не само за храносмилателната система, а и за цялостното ни здраве. Лекарите казват, че „имунитета се намира в червата“. Това буквално е така, защото повече от 80% от всички имунни клетки в тялото ни са концентрирани в червата. Особено в сезона на настинките, приемът на пробиотични храни и напитки е от изключително голямо значение, за да подпомогнем естествените защитни сили на организма.
Голяма част от бозата, която се произвежда и продава, съдържа много захар и се произвежда от зърна със съмнително качество, така че реших да проучва как мога да направя у дома един по-здравословен вариант. Най-вече, защото моите момчета обичат боза и понякога в магазина искат да им купуваме. Реших да заложа на био елда, защото това е любимото ми зърно, богато на много хранителни вещества и лесноусвоимо за организма, особено след като се накисне. Използвам малко захар, тъй като без нея не може да протече ефективно млечнокиселата ферментация.

Най-важният компонент са полезните бактерии, чрез които протича ферментацията. Аз използвам любимите ми пробиотични храни на ProLact, с които вече успешно ферментирах няколко вида ядково мляко у дома.

Какво ни трябва, за да си направим боза у дома:
Зърно или брашно по избор – пшеница, просо, царевица, ръж, елда
Вода за сваряване на зърното/брашното
Захар
Закваска – аз използвам пробиотична храна на ProLact
Кулинарен термометър
Стъклени бутилки с винтова капачка

Необходими продукти за 500 мл:
½ ч.ч. сурова елда, накисната за една нощ
2 ч.ч. вода
4 с.л. кафява захар
2 с.л. пробиотична храна ProLact (аз използвам ProLact BioStim)
Изплакваме накисната предварително елда и я варим със захарта и водата за не повече от 10 минути.
Оставяме да изстине леко, след което я пасираме, докато получим гладка течност с гъстотата на боза.
С термометър проследяваме изстиването, като стигне ли 42-40 градуса можем вече да добавим пробиотичната храна.
Разбъркваме хубаво и изливаме течността в бутилките. Аз преизползвам стъклени бутилки от сокчета с размер 250 мл.
Затваряме ги и ги оставяме на стайна температура за 24 часа, след което ги консумираме или прибираме в хладилника.
Внимание! Бозата трябва да се консумира прясна и да се внимава да не вкисне прекалено. Това е един изпробван многократно от мен вариант на боза с оптимални за моите вкусовите предпочитания характеристики. Децата ми също я харесват и я консумираме в рамките на един ден. Съхранявам я максимум за 1-2 дни в хладилник, ако не я изпием веднага.

Ако решите да пробвате да си подквасите боза у дома, можете да използвате промокод KRISI15 за 15% отстъпка от всички продукти на ProLact при поръча в техния сайт ТУК.
- Todorov SD, Botes M, Guigas C, Schillinger U, Wiid I, Wachsman MB, Holzapfel WH, Dicks LM. Boza, a natural source of probiotic lactic acid bacteria. J Appl Microbiol. 2008 Feb;104(2):465-77. doi: 10.1111/j.1365-2672.2007.03558.x. Epub 2007 Oct 8. PMID: 17922827.
One thought on “Домашна боза от елда”