Как овладях акнето – част 2: козметика, домашна грижа, козметолог

Започнах своя разказ за моята борба с акнето ТУК. Сега искам да ви разкажа малко за нещата, които прилагам директно върху кожата като козметика, специални грижи и най-важното срещите ми с добър козметик и козметолог, тъй като справянето с кожни проблеми изисква и грижа от страна на специалист.

На първо място е много важно адекватното почистване на кожа, склонна към акне. Моята кожа е нормална към мазна. Такава кожа често хората се опитват да почистят с агресивни продукти, с пилинг или спирт. Но колкото по-силен е продуктът, колкото повече изсушава кожата, защото именно това прави спиртът, толкова повече кожата се опитва да се възстанови като отделя още себум.

В грижата за кожата има няколко важни стъпки – почистване, възстановяване, подхранване. Когато си над 30 години, дори още след 25 години ни трябва и анти ейдж грижа като допълнение към тези стъпки.

За почистване аз използвам нежни измивни продукти, изработени изцяло от растителни компоненти, без химически или нефтени деривати. Избягвам следните съставки: натриев лаурил сулфат (SLS), парабени, изопропил алкохол (изопропанол), диетаноламин (ДЕА), моноетаноламин (МЕА), формалдехид, изкуствени аромати.

Не използвам мицеларна вода или продукти, съдържащи алкохол. Ако използвам пилинг, избирам такъв с изцяло натурален състав или си приготвям у дома домашен като смесвам кафява захар с натурален измивен гел.

Дневната ми грижа за кожата включва почистване, нанасяне на тоник, нанасяне на анти-ейдж серум с лакесис, анти-ейдж крем за околоочния контур и анти-ейдж крем с карите.

Нощната ми грижа за кожата включа почистване, нанасяне на тоник и завършек с крем Тетра, който е предназначен за акнеична и мазна кожа.

Старая се 2-3 пъти седмично да си правя топла вана за лице с морска сол. За целта пълня голяма купа с толкова топла вода, че да ми е приятно да потопя лицето си в нея. Разтварям вътре ½ ч.ч. морска сол и потапям лицето си.

Избягвам да пипам лицето си през деня, особено когато ръцете ми са мръсни (например, докато съм навън). Всяко докосване на лицето води до замърсяване с бактерии, които биха могли да повлияят негативно.

Освен това преди да почистим лицето, да нанесем крем, серум или каквато и да било друга козметика върху лицето, трябва да измием хубаво ръцете си. Важно е да сменяме често кърпата си за лице и по възможност да я използваме само и единствено за лице (а не за ръце и лице едновременно).

Следващата важна стъпка е да намерим добър козметик, който да се грижи адекватно за кожата ни и да съобразява всяка козметична процедура с моментното състояние на кожата ни. Аз посещавам студио Lylytspa, където козметологът Лили Тодорова ме консултира как да се грижа за кожата си и същевременно ме подлага внимателно на всяка една процедура за почистване, възстановяване и подхранване на кожата на лицето и шията.

Лили ме научи каква козметика да използвам и каква да избягвам, как да се грижа за лицето си у дома между процедурите и най-важното е, че при всяко мое посещение избира процедурата според нуждите ми и според сезона, защото той също оказва въздействие върху състоянието на кожата. Лили работи и с момичета в пубертета, като нейната работа е да се грижи кожата им да бъде здрава и същевременно ги учи как да се грижат сами за нея у дома, за да намалят възпаленията и риска от поява на белези от акне.

Статията НЕ е спонсорирана!

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.