Ягодите са сред любимите плодове на децата ми, видят ли ги в магазина, веднага купуваме. Ако и вие сте фенове на тези сладки червени плодчета, ви споделям малко полезна, изпробвана и проверена информация за това как да ги съхраняваме, как да ги измием достатъчно добре от остатъчни пестициди и нитрати и какво да правим с омекналите ягоди, които никой не иска да изяде.
Как да съхраняваме ягодите
Ягодите обикновено се продават в пластмасови кутийки, често преливащи от сочните плодове. Когато ги занесете у дома обаче, не ги оставяйте в тях. Извадете ги и ги подредете в 1-2 ниски, но широки кутии, по възможност с капак. Подредете ги на дъното на кутиите, така че да не са наблъскани и да няма ягоди една върху друга. Така ще избегнете риска една ягода, която се е развалила, да повлече със себе си съседните. Ягодите са крехки, не трябва да се притискат помежду си.
Кутиите съхранявайте в хладилник, една върху друга, за да спестите място.
Мийте ягодите само непосредствено преди консумация. Ако приберете в хладилника измити или влажни ягоди, това ще ускори процеса по развитие на микроорганизми и разваляне на плодовете.
Как да ги измием
От край време мия всички плодове и зеленчуци, които са от конвенционално земеделие (не са домашни или органично отгледани) с помощта на сода или оцет. Първо, видях го от д-р Емилова, след това проверих за научни изследвания и се оказа, че има правени такива, които установяват ефективност при премахване на остатъци от пестициди посредством предварително накисване на плодове и зеленчуци във воден разтвор (1). Проучване, проведено от учен по храните в Университета на Масачузетс, установява, че 15-минутно накисване в 1% разтвор на сода за хляб премахва част от пестицидите.
Аз поставям ягодите в купа, поръсвам ги с 1 с.л. сода за хляб и покривам със студена вода. Оставям да престоят 10-15 минути, след което изплаквам със студена вода.
Какво да правим с омекналите ягоди
Когато ягодите омекнат и децата не искат да ги хапват, правя бързо сладко с ягоди, добавям ги в печива или приготвям супер лесен ягодов крамбъл. Крамбъл е десерт, който произлиза от английската кухня, и се приготвя с плодове и топинг от маслени трохи.

Ягодов крамбъл без глутен
Необходими продукти:
2 ч.ч. ягоди, нарязани на парчета
4 с.л. кафява захар
1 ч.ч. фини овесени ядки без глутен
4 с.л. кокосово масло
2 с.л. кафява захар
ванилия или канела на вкус
Загряваме фурната на 180 градуса.
В купа смесваме ягодите и 4 с.л. захар. Омекналите ягоди са сладки, така че това количество захар е достатъчно, но ако предпочитате да е по-сладко, добавете още.
Сипваме сместа в 2 огнеупорни купички и запичаме плодовете за 15 минути.
Смесваме овесените ядки, 2 с.л. захар, ванилията и кокосовото масло, докато получим мазни лепкави трохи.

Покриваме запечените ягоди с трохите и връщаме отново във фурната за още 15 минути.
Получава се десерт с хрупкава коричка, но сочна вътрешност. По желание може да поднесете със сладолед.

- Effectiveness of Commercial and Homemade Washing Agents in Removing Pesticide Residues on and in ApplesJ. Agric. Food Chem. 2017, 65, 44, 9744–9752, Publication Date:October 25, 2017 https://doi.org/10.1021/acs.jafc.7b03118