Мадлените са неустоими малки сладкиши във формата на мидени черупки. Тази специфична форма, която е част от очарованието им, се получава като се пекат в специални тавички. Можете да ги намерите в почти всеки специализиран магазин за кухненски прибори или в добре заредените супермаркети.
Като повечето от най-гениалните десерти в света и тези са измислени във Франция. Докато проучвах историята на мадлените, попаднах на няколко легенди за тяхното сътворяване, но най-много ми допадна следната. Според нея сладкишите с форма на мидена черупка са родени още през 18 век във френския град Комерси, когато херцогът на Лотарингия Станислав Лешчински посрещал в дома си важни гости. Тъй като неговият готвач бил болен, се наложило прислужница с името Мадлен да приготви вечерята. Именно тази дама сътворила разкошните сладкиши. Гостите били възхитени и веднага им дали нейното име.
Дъщерята на Лешчински пък се омъжила за френския крал Луи XV и споделила рецептата за мадлените на сладкарите във Версай. Това помогнало сладкишът на една обикновена прислужница да се превърне в част от кралската трапеза. Постепенно придобили популярност мадлените се разпространили и извън границите на Франция и сега можете да откриете десетки рецепти, не само за сладки, но и за солени мадлени.
Аз ще ви предложа една почти класическа рецепта и една, както я нарекох аз, нашенска рецепта. Класическите мадлени се приготвят по рецептата, която аз изпробвах, като вместо ванилия за ароматизиране се използва лимон, но на мен ванилията ми изглежда по-нежна и женствена съставка. Което напълно се вписва в повода, заради който приготвих мадлени за първи път, а именно Деня на жената. Мадлените ми напомнят много на картината на Ботичели „Раждането на Венера“, в която богинята на пролетта, красотата и живота се носи към брега в отворена мидена черупка. С моите мадлени се постарах да накарам дамите, на които най-много държа, поне за секунда да се почувстват като истински богини.
Необходими продукти:
2 яйца
1/2 ч.ч. бяла захар
1/2 ч.ч. бяло брашно
1 ч.л. бакпулвер
1/4 ч.ч. разстопено и охладено масло
1/2 ч.л. ванилова есенция или 1 шушулка ванилия
90 г натурален шоколад
Загряваме фурната на 175 градуса.
Намасляваме тавичката за мадлените.
В купа разбиваме с миксер захарта и яйцата. Добавяме ванилията и отново разбъркваме.
В отделна купа пресяваме брашното и бакпулвера. Прибавяме постепенно брашното към яйчената смес. Добавяме разтопеното масло и отново разбъркваме.
Охлаждаме сместа за 20-тина минутки в хладилника. След това я разпределяме във формите на тавичката за мадлени, като запълваме 2/3 от всяка форма, както е и правилото при мъфините.
Печем за 20-тина минутки. Изваждаме тавичката и я оставяме да се охлади за 10-15 минутки, след което изваждаме мадлените.
Разтопяваме шоколада на водна баня и потапяме в него всяка мадленка на половина. Подреждаме мадлените върху покрита с хартия за печене чиния или тавичка и изчакваме шоколадът да се втвърди, след което ги поднасяме.
Тъй като редовно приготвям солени печива за Алекс, реших да изпробвам и една рецепта за солени мадлени. Представям ви моята интерпретация на родна вълна:
Мадлени със сирене и чубрица
Необходими продукти:
1 яйце
2/3 ч.ч. прясно мляко
1/2 ч.ч. разтопено масло
2/3 ч.ч. натрошено сирене
1 ч.ч. брашно от лимец*
1 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. чубрица
1 щипка сол
Загряваме фурната на 175 градуса.
Намазваме тавичка за мадлени с малко масло.
Разбиваме яйцето и добавяме към него млякото и маслото. Бъркаме, след което добавяме и сиренето и отново разбъркваме хубаво.
В отделна купа смесваме брашното, бакпулвера и подправките и разбъркваме. Добавяме сухите съставки към течните при постоянно бъркане.
Когато сместа стане хомогенна, изсипваме по 1 пълна ч.л. във всяка формичка и печем за 10-12 минутки. (от цялата смес получих 2 тави мадлени).
Когато мадлените са готови, ги изваждаме от фурната и ги оставяме да изстинат в тавичката за 2-3 минутки. След това ги преместваме върху решетка или чиния.
*Тези мадлени няма да бухнат толкова добре, както приготвените с бяло брашно, но са отново вкусни и ароматни. Все пак, ако ги предпочитате по-пухкави, използвайте бяло брашно.