Обичам да обикалям фермерските пазари по това време на годината и да „събирам“ реколтата, след което да приготвям у дома ароматни и вкусни есенни манджички. Наблягам основно на зеленчуците, затова ще ви предложа 3 любими мои вегетариански ястия, които са много лесни за приготвяне.
Сирене с орехи и зеленчуци на фурна
Това ястие е толкова ароматно и цветно, че почти нищо друго не ви трябва, за да хапнете хубаво на обяд или вечеря. Комбинацията от печени чушки, моркови, орехи и сирене е вкусна и много засищаща, а освен това поднесена по този начин е и подходяща за впечатляване на взискателни гости.
Необходими продукти:
1 морков
1 зелена чушка
1 червена чушка
1 малка глава червен лук
1 дебела плочка бяло саламурено сирене
2 с.л. накълцани орехи
2 с.л. зехтин
сол на вкус
Загряваме фурната на 180 градуса.
Нарязваме зеленчуците на лентички и ги поставяме в тавичка. Добавяме зехтина и подправките и ги разбъркваме. Печем за 20-тина минутки.
Поставяме плочката сирене върху зеленчуците по средата на тавичката, поръсваме с орехите и печем още 10-тина минутки.
Преместваме сиренето и зеленчуците в сервизна чиния и поливаме сиренцето с 1 с.л. от образувалото се в тавичката сосчe.
Брюкселско зеле с чесън и домашни крутони
Не е лесно да се приготви брюкселско зеле, което да се хареса на всички. Най-добрата комбинация, която съм пробвала, е с бекон и чесън. За да го направя обаче здравословно и вкусно и за Алекс, трябваше да измисля по-добър вариант. Така се роди тази идея за печено брюкселско зеле с чесън и ароматни домашни крутони. Чудесно, както за гарнитура към месо, така и за основно вегетарианско ястие.
Необходими продукти:
400 г брюкселско зеле
2 скилидки чесън
2 с.л. зехтин
2 филии хубав пълнозърнест хляб, нарязан на дребни кубчета
сол и червен пипер на вкус
ситно настърган кашкавал или пармезан на вкус
Загряваме фурната на 180 градуса.
Почистваме зелето от кочана и външните листа и го нарязаме на половинки.
Бланшираме го за кратко (около 5 минутки) във вряща вода, след което го изстудяваме шоково в купа с лед и го отцеждаме от излишната вода.
Слагаме зелето в тавичка, добавяме зехтина, накълцания чесън, кубчетата хляб и подправките. Разбъркваме хубаво и печем в загрятата фурна за 15-тина минутки.
Накрая поръсваме с малко настърган на ситно кашкавал или пармезан по избор.
Тиквен гратен
С риск да стана досадна с тиквените рецепти, ще ви предложа и една такава за изключително ароматен гратен, защото в нея има и салвия, а комбинацията между тази подправка и печена тиква е просто феноменална.
Необходими продукти:
2 глави лук
3 скилидки чесън
8 листа прясна салвия
2 с.л. зехтин
2 с.л. масло
1/2 тиква цигулка, обелена и нарязана на тънки филийки
200 мл готварска сметана
200 мл прясно мляко
2 с.л. едрозърнеста горчица
2 ч.ч. настърган кашкавал
80 г твърдо масло, нарязано на дребни кубчета
сол и черен пипер на вкус
Загряваме фурната на 200 градуса.
Загряваме 2 с.л. зехтин и 2 с.л. масло в тиган.
Нарязваме лука на тънки полумесеци и го запържваме в мазнината. Добавяме щипка сол и когато омекне, го махаме от котлона.
В тенджерка изсипваме прясното мляко, сметаната, 4 стръка салвия и смачкания чесън. Оставяме да се сгрее на умерен котлон, като бъркаме периодично и внимаваме да не заври. Отстраняваме от огъня, изваждаме салвията и добавяме горчицата.
Намазваме с малко масло дъното и стените на тавичка.
Подреждаме в тавичката нарязаните на тънки парченца тиква, като ги застъпваме едно върху друго. Отгоре поръсваме с лука и половината настърган кашкавал. Разпределяме върху тях маслото и останалите листенца салвия. Изливаме млечната смес и завършваме с останалия кашкавал.
Покриваме тавичката с фолио и печем за 35-40 минутки. Махаме фолиото и печем още няколко минутки, докато кашкавалът отгоре придобие златист загар.