Хидратация и пак хидратация. Това ми е основна цел през лятото, защото в жегите бързо се дехидратираме, забравяме да пием достатъчно вода (особено децата!). Затова на трапезата наблягам на салати и супи със сезонни продукти. Сега на пазара има страхотни плодове и зеленчуци, които ни помагат в хидратацията, като домати, краставици, тиквички, диня, пъпеш, праскови и др. В тази статия обръщам специално внимание на доматите, като включвам и краставичките, защото и двете са в сезон и си заслужава да ги добавяме в менюто си всеки ден.
Доматите съдържат около 95% (в зависимост от сорта) вода, което ги прави една от най-добрите храни за хидратация на организма. Освен това са богати на ценни антиоксиданти (ликопен, алфа и бета каротен, лутеин), витамин Е и витамин С, които играят важна роля в защитата на клетките от оксидативния стрес. Могат да ни помогнат да предпазим кожата от вредното въздействие на слънчевите лъчи. Съдържат и добри количества калий, който е важен минерал за сърцето, мускулите и храносмилателната система.
Как обаче да съхраняваме правилно доматите, за да се възползваме максимално от вкусовите им качества?
Аз обикновено ги съхранявам извън хладилника, като това е правило, което съм чувала от редица чуждестранни кулинари като Джейми Оливър, например. Това гарантира, че ще запазим автентичния вкус и сладостта на домата. Но през горещите летни дни е рисковано, особено, ако купуваме по-големи количества домати. Затова правя следното:
– Купувам по-малки количества и се старая да ги използвам по-бързо;
– Ако имам добре узрели домати, но ще ги консумираме по-късно, ги поставям в хладилника и ги ползвам за готвени ястия;
– Ако имам стегнати, леко зелени домати, ги оставям в купа на плота и те доузряват сами;
– Поставям купата с домати далеч от пряка слънчева светлина и от печката.
На пазара има много български домати, но аз търся или био, или такива с минимални или никакви остатъчни пестициди. За целта отново избирам BILLA България заради тяхната програма BILLA Градини, която гарантира, че отбелязаните със знака продукти са отгледани според стандартите и преминават регулярно през лабораторни тестове, с които се контролира качеството им. Пробите се изпращат в сертифицирани лаборатории, а резултатите от тестовете са достъпни за всички на сайта на BILLA. Благодарение на програмата се произвеждат повече чисти български продукти, което е добре, както за нас като потребители, така и за околната среда.
А сега бързам към рецептата, защото е много вкусна и разхлаждаща. Важно е да консумираме доматите в комбинация с добри източници на мазнини, като зехтин, например, за да увеличим абсорбцията на антиоксидантите (каротеноидите). Затова в тази супа ще ползваме хубав зехтин Eкстра върджин, но може да добавите вместо него масло от авокадо или от ленено семе. Може да разнообразите като добавите и цял плод авокадо, за да получите по-кремообразна текстура. За поръсване може да добавите конопено семе, ленено семе, слънчогледово семе. Аз ви представям максимално опростена рецепта, която обаче е супер вкусна заради естествената сладост на доматите. А корнишоните придават чудесна хрупкавост и свежест. И накрая малко сиренце, защото си е традиционна комбинация: сочни български доматки и бяло саламурено сирене.
Необходими продукти:
1 кг добре узрели и сочни домати
1 шепа червени чери доматки
1 шепа шарени чери домати, сорт Карнавал
¼ глава лук, нарязан
2-3 скилидки чесън (ако не обичате, го пропуснете)
1 корнишон, накълцан на ситни кубчета
4 с.л. зехтин
1 с.л. ябълков оцет
4-5 стръка магданоз, накълцан
½ ч.ч. натрошено сирене
4-5 чери доматки за украса, разполовени
Сол на вкус
Измиваме хубаво доматите, почистваме ги и ги нарязваме на парчета.
Нарязваме лука и чесъна.
Поставяме ги в блендер или чопър и ги смиламе, докато получим хомогенна течна смес. Няма нужда да добавяме вода, защото както вече споменах, доматите съдържат около 95% вода, която е достатъчна за нашата супа.
Изливаме супата в купа, добавяме оцета, зехтина и солта и разбъркваме.
Разпределяме в купички и поръсваме отгоре с накълцания магданоз, корнишоните, разполовените чери домати, натрошеното сирене и капваме още малко зехтин.
По желание може да добавим бучки лед, за да е още по-разхлаждаща супата или да я изстудим за кратко в хладилника.
Рецептата е изготвена в партньорство с BILLA България и програмата BILLA Градини.