Да си направим домашна зърнена закуска е много лесно, да я обогатим с полезни бактерии е още по-лесно.
Като начало, изберете зърна и семена, които искате да сложите в закуската си. Тук ви показвам вариант с овесени ядки, киноа и слънчогледово семе. Можете да пробвате още с елда, просо, ръжени ядки, тиквено семе и чиа, по желание.
Накисвам киноата, изплаквам зърната и отцеждам. Накисването е важно за целите зърнени храни, тъй като ги омекотява и активира полезните хранителни вещества в тях. Освен това, води до разпада на различни антинутриенти в тях (вещества, които пречат усвояването на полезни микроелементи).
Разстилам отцедената киноа върху чиста кухненска кърпа, докато изсъхне напълно (за около 1 час).
След това смесвам семената с кокосово масло и течен подсладител, по избор. Аз използвам петмез от фурми, но може да изберете кленов сироп или сироп от агаве. Не препоръчвам мед, тъй като нагряването му не е полезно.
Изпичам зърната и семената за кратко, докато изсъхнат, пуснат аромат и се слепят.
Когато се охладят, мога да ги съхранявам в буркан на сухо и хладно място, до 3-4 дни. А за още повече ползи добавям пробиотична храна на ProLact. Така получавам готова закуска с пробиотици и фибри, която остава само да залея с любимото на мен и децата домашно ядково мляко.

Необходими продукти за 1 буркан:
1 ч.ч. фини овесени ядки
1 ч.ч. киноа, накисната за 5-6 часа, изплакната, отцедена и изсушена
½ ч.ч. слънчогледово семе
2 с.л. кокосово масло
4 с.л. петмез от фурми или кленов сироп
¼ ч.ч. кокосови стърготини
¼ ч.ч. семена чиа
4 с.л. пробиотична храна на ProLact
Мляко по избор (ТУК има рецепта за домашно ядково мляко)

Загрявам фурната на 160 градуса.
Смесвам зърната и семената в купа, добавям маслото и подсладителя, и разбърквам хубаво.
Разпределям сместа в широка тава и пека 10 минути, в загрятата фурна.
Разбърквам сместа с лъжица и пека още 10-тина минутки.
Изваждам тавата и оставям да изстине на стайна температура.
Когато сместа е напълно суха и изстинала, добавям за още аромат и вкус кокосови стърготини и семена чиа.

Накрая добавям пробиотичната храна на ProLact. Когато правя закуска само за децата, добавям детския пробиотик с много приятен вкус, който децата обожават Prolact KIDS банан, а когато правя само за мен, добавям Prolact AntiAge за подкрепа здравето на кожата ми. Пробиотичните храни са много лесен и вкусен начин да добавям полезни бактерии към храната на децата. А и към нашата😊

Ако ви е интересна темата за здравето на стомаха, може да прочетете статията ми за пробиотиците и пребиотиците ТУК, както и как да си направим у дома домашна боза ТУК.
Ако решите да пробвате пробиотичните храни и добавки на ProLact, които ние предпочитаме у дома от две години насам, можете да използвате промокод KRISI15 за 15% отстъпка от всички продукти на ProLact при поръчка ТУК.