С две момчета у дома вярвайте, че често ми се налага да играя с трактори, мотори, самосвали, багери и джипове. Алекс все по-често се заиграва сам, измисляйки си някакви сценарии и развивайки диалози между шофьорите на колите и камионите, а Тервел бута превозни средства по килима и буууучи като батко си.
Несъмнено най-популярният подарък за момче е някакъв вид превозно средство, като преди всеки празничен повод получавам по телефона по някой въпрос от сорта на „Алекс има ли си автокран/пожарен автомобил/цистерна…?“. Така че често измислям нови образователни игри, в които главна роля заемат превозните средства, защото това е сигурен начин, че Алекс ще играе и ще запомни нещо полезно.
И така, ето отбрани занимания с превозни средства, които сме играли с Алекс, и които смятам, че ще се харесат на почти всяко дете (2+ години), а защо не и на момичетата 😀 Не е необходимо да купувате много колички на децата, изберете отбрани по вид, качествени и здрави и ги включвайте редовно в подобни забавни образователни игри:
Сортиране на цветове с камиони
За тази игра ви трябват минимум 2 товарни автомобила, дребни фигурки в различни цветове, които играят роля на товар, голям лист хартия и цветни моливи/флумастери. Изрисуваме пътища с различни цветове, като в единия край имаме начална точка, от която тръгват автомобилите, а в другите 2 или повече края имаме крайна точка или мястото, където ще се разтоварват цветните товари.
С тази игра се тренират не само уменията на детето да разпознава и назовава цветовете, но и координацията между ръцете и очите, защото трябва да направлява камионите по лъкатушещите пътища.
Геометрия с превозни средства
Идеята за тази игра ми дойде малко спонтанно, след като бях нарисувала на Алекс кръг, квадрат и триъгълник и му бях подготвила да сортира съответните фигурки според формата им. Тъй като почти винаги той иска да играем с количките, преобразувах фигурите в пътни ленти и му предложих да кара и подреди превозните си средства в тях.
Докато той ги подреждаше, аз му разказвах за фигурите, колко линии и ъгли имат, колко пъти трябва да завие колата в квадрата например, за да го обиколи и т.н.
Броене с паркоместа
Това е една от игрите, с които започнах да помагам на Алекс да опознава цифрите. Използвах голяма картонена кутия, която превърнах в гараж с разграфени и номерирани паркоместа, а върху колите залепих малки цифрички, които да показват на детето къде трябва да паркира всяка една от тях.
Дълго време кутията играеше роля на паркинг за повече от десет автомобила, но какво да се прави, в София има малко места за паркиране 😄
Сравняване по големина
Това е една от най-новите ни игри. Можете да използвате лист и молив, за да маркирате размера на колата, но аз напоследък предпочитам дъска и тебешир, за да не хабя много хартия. Така всеки път може да използвате различни превозни средства, като само изтривате и рисувате нови линии според техния размер.
Първо, без да ме види детето, подреждам колите по размер върху дъската и маркирам с тебешира дължината на всяка, след това ги разбърквам върху поднос и давам на детето да ги подреди, като коментираме коя е най-малка, коя е следващата по размер, докато стигнем до най-голямата.
Рисуване с автомобили
Това занимание е класика в жанра! Изсипвате по малко боя от колкото се може повече цвята върху лист и давате на детето да управлява превозните средства, като минава през боите. Най-забавно е ако имате булдозер, защото оставя интересни следи върху листа:
Накрая може да поставите получената картина в рамка, защото повярвайте ми, винаги се получават уникални шедьоври 😍
Кой ще стигне пръв?
Който обича коли, обича и писти. Но не е задължително да купуваме такива. Достатъчен е малко по-дълъг здрав картон. За да направим играта по-интересна и образователна, ще симулираме различни повърхности: гладка, леко грапава и много грапава, за да обясним нагледно на детето, защо колата друса, когато я караме по неравен път.
Аз съм използвала:
🏎 гланциран самозалепящ лист от цветно блокче, за да пресъздам асфалта на една хубава магистрала;
🚗 нарязана на парчета гъба за попиване, която е по-грапава и така пресъздавам един не толкова гладък път;
🚙 залепени с лепило оризови семена, с които пресъздавам каменист път или офроуд за джиповете.
Играем играта с Алекс, като избираме различни превозни средства, поставяме ги на върха на пистата и едновременно ги пускаме, за да видим кое ще стигне долу първо. Същевременно обяснявам на Алекс защо колите се движат по-бавно върху неравната повърхност, напомням му, че понякога когато се возим в колата ни друса, защото минаваме през дупка или през каменист път и т.н. Накрая го оставям да пуска превозните средства сам, да изучава всяко едно как се движи и да си измисля сценарии.
Да построим виадукт за автомобилите
За тази игра съм използвала дървени фигурки от играта Дженга + плоски дървени пръчици (като тези за сладолед), които взех от магазин с творчески и „направи си сам“ материали. Показах на Алекс как да построи мост или т.нар. виадукт и да подреди автомобилите върху него, опитвайки се да ги кара без да събаря конструкцията.
Играта тренира концентрацията на детето, фината моторика, координацията ръце-очи.
Търсене на скрити предмети
Алекс е огромен фен на строителните машини и превозни средства, така че следващите две игри са задължителни в репертоара ни. Тази включва пясък, който приготвям от ориз и булгур, добавям камъчета и зрънца нахут, багери, булдозери, самосвали и скрити под пясъка предмети, които Алекс трябва да намери. В случая това са предпазни хартиени каски и инструменти, залепени с тиксо върху дъното на кутията.
Когато дадох играта на Алекс за първи път, му казах, че строителните работници са си загубили каските и инструментите и той трябва да ги намери. Но не само това, казах му, че трябва да намери 3 каски, 3 чука, 3 бормашини и т.н. И така, започна едно ровене, събиране, броене, беше доста забавно и упражнихме много умения.
Строителна площадка
Когато искаме детето просто да се забавлява самостоятелно, докато ние вършим някоя и друга домакинска задачка, му даваме да копае в истинска пръст… или почти истинска, с аромат на какао. Правя я като смесвам 2 ч.ч. брашно, 1/2 ч.ч. царевично нишесте, 1/4 ч.ч. олио и 3 с.л. какао на прах. Изсипвам я в голяма картонена кутия, добавям камъчета и строителни машини и площадката е готова:
Когато давам на Алекс да играе с тази пръст, му казвам, че вътре в кутията може да прави каквото си пожелае, но пръст на вън не трябва да има. Разбира се, не успява да опази периметъра извън кутията чист, но се опитва и самият факт, че има ограничения, го учи на дисциплина и умение да пази средата, в която играе. Накрая хваща метлата и се старае да почисти.
Почистване на улиците от снега
Колкото ние мразим да газим снежните преспи по улиците, толкова децата се забавляват да играят в тях, така че защо да не им спретнем едно забавление при това с вкусен сняг 😄 За тази игра съм използвала част от пъзел с улици на Djeco (води се пъзел гигант от 24 части с град, улици и дървени пътни знаци, страхотен е, препоръчвам с две ръце). От картонени кутии направих гаражи за автомобилите и за снегорина (такъв автомобил нямаме, затова ползваме булдозер), добавих истински светещ комбиниран светофар за автомобили и пешеходци, дървени пешеходци, паркирани на открито коли и поръсих всичко това обилно с кокосови стърготини.
Поканих Алекс да разчисти снега, да почисти хубаво пешеходните пътеки, за да могат хората да пресичат. След всяко почистване следваше нов снеговалеж (аз бях облакът), ново почистване и т.н. В общи линии една дълга и разтапяща скуката снежна игра 😄
Ако тези идеи ви харесаха, мисля, че ще ви допаднат и идеите за игри с животни и игри с конструктори.
2 thoughts on “Купувай по-малко, играй повече: 10 идеи за игри с превозни средства”